Logo Przewdonik Katolicki

Św. Antoni w centrum handlu

Hubert Kubica
Fot.

Przeźmierowo położone jest kilka kilometrów na zachód od Poznania. Dziś to centrum przedsiębiorczości i handlu. Znajduje się tu giełda samochodowa, a swoje siedziby ma wiele różnych firm i przedsiębiorstw. Usytuowany na wzgórzu przy niezwykle ruchliwej ulicy kościół pw. św. Antoniego Padewskiego przypomina wszystkim pomnażającym swój majątek i goniącym za sukcesem ekonomicznym...

Przeźmierowo położone jest kilka kilometrów na zachód od Poznania. Dziś to centrum przedsiębiorczości i handlu. Znajduje się tu giełda samochodowa, a swoje siedziby ma wiele różnych firm i przedsiębiorstw.

Usytuowany na wzgórzu przy niezwykle ruchliwej ulicy kościół pw. św. Antoniego Padewskiego przypomina wszystkim pomnażającym swój majątek i goniącym za sukcesem ekonomicznym o potrzebie troski o rozwój życia duchowego. Czy wzorem świętego współczesny człowiek potrafi dzielić się tym, co zdobył, czy zostawia to tylko dla siebie?

Dom Katolicki
Historia miejscowej wspólnoty sięga początku lat 30. XX w. Na os. Podmiejskim Przeźmirów-Poznań zamieszkiwało wówczas ok. 50 osób, które do swojej parafii w Lusowie musiały wędrować aż 4 km. Podejmowano więc starania o wybudowanie tu świątyni. W 1934 r. właściciel Swadzimia Leon Pluciński ofiarował ziemię na ten cel. W 1937 r. zbudowano tzw. Dom Katolicki, który 8 grudnia 1938 r. poświęcił abp Walenty Dymek. Świątynia powstała dzięki pomocy mieszkańców oraz przy wsparciu fundatorów, przede wszystkim właściciela Baranowa Antoniego Kawczyńskiego. Oficjalnie był to kościół sukursalny (pomocniczy) parafii w Lusowie. Po wojnie osiedle nadal się rozbudowywało, a jego mieszkańcy zabiegali o utworzenie parafii. Starania zostały uwieńczone sukcesem 20 lipca 1957 r. Wtedy to abp Antoni Baraniak podpisał dekret erygujący nową parafię.Skromny gospodarz
Pierwszym proboszczem (1957-1971) był ks. Edward Tomaszewski, niezwykle otwarty, skromny i pracowity człowiek. Miał bardzo dobry kontakt z parafianami, a każdą wolną chwilę wypełniał pracą (często fizyczną) przy doskonaleniu kościoła.

Jego następcą został pełniący obowiązki proboszcza do dziś ks. prałat Jan Szkopek. Przez 37 lat swojego duszpasterzowania kapłan odmienił przeźmierowską parafię. Najpierw wywalczył u władz zgodę na budowę plebanii (1977), potem na powstanie cmentarza (1982), a następnie budowę kościoła w Baranowie. W uznaniu zasług ks. proboszczowi nadano tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej oraz uhonorowano tytułem „prałata papieskiego”. Ks. Jan pełnił funkcje wizytatora wstępnego bp. Stanisława Napierały oraz dziekana dekanatu przeźmierowskiego. Ukoronowaniem jego pracy była rozpoczęta w 1998 r. budowa nowej świątyni. Od 2005 r. odbywają się w niej regularnie nabożeństwa, a jej poświęcenie przez abp. Stanisława Gądeckiego zaplanowano na 13 listopada br. Ks. Szkopek już dziś zapisał się w historii przeźmierowskiej wspólnoty jako całkowicie oddany jej dobru duszpasterz.

„Głos św. Antoniego”
Tak nazywa się gazetka parafialna przybliżająca naukę Kościoła i podająca informacje z życia parafii. W każdy wtorek po porannej Mszy św. zgromadzeni wierni oddają cześć relikwiom świętego patrona parafii, a składka przeznaczana jest na biednych. – Ważne, aby parafianie, wzorem swojego patrona, dzielili się tym, co mają, spłacając w ten sposób Bogu dług wdzięczności za to, co już osiągnęli. Trzeba bowiem spotkać się z Nim, aby nabrać dystansu wobec spraw doczesnych i spojrzeć na swoje życie w innej perspektywie – mówi ks. proboszcz Jan Szkopek.

Szczególnym znakiem wiary, którego doświadczają wchodzący do świątyni, jest pochylenie krzyża znajdującego się nad głównym wejściem. W ten sposób Chrystus pochyla się nad każdym człowiekiem, który może przez to jeszcze bardziej doświadczyć Jego obecności w swoim życiu.


Patron parafii – św. Antoni Padewski

Prężne wspólnoty
Grupą jednoczącą duszpasterstwo dzieci jest Eucharystyczny Ruch Młodych. Co piątek odprawiana jest dla nich Msza św. Z kolei Krucjata Eucharystyczna, oprócz spotkań w szkole, prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu w kościele oraz włącza się w liturgię niedzielnej Mszy św. dziecięcej. Przygotowuje ją zespół dziecięcy, ubogacający też liturgię podczas innych nabożeństw.

Duszpasterstwo młodzieży skupia się wokół niedzielnej Mszy św. Nad pięknem liturgii czuwa nowo powstała schola, a oprawę liturgiczną zapewnia młodzież różnych grup wiekowych.

Spotkania Grupy o. Pio, na które składają się katecheza i spotkania formacyjne, odbywają się w ostatni czwartek miesiąca po wieczornej Mszy św. Prężnie działa Wspólnota Żywego Różańca, prowadząca w środy Różaniec i Apel Jasnogórski. Swoją posługę w parafii pełnią też nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu. Caritas Parafialna pomaga blisko 60 rodzinom, które otrzymują żywność z „banku żywności”. W parafii spotykają się również czciciele Bożego Miłosierdzia.


Prezbiterium nowo powstałego kościoła w Przeźmierowie

Parafia się powiększy
Miejscem, gdzie można pogłębić swoją wiedzę religijną, jest założona w 1983 r. Biblioteka Parafialna. Na jej księgozbiór składa się kilka tysięcy książek i czasopism. Sama parafia liczy obecnie ok. 6 tys. dusz. Na podstawie liczby działek przeznaczonych pod zabudowę, ks. proboszcz przewiduje, że liczba mieszkańców wzrośnie maksymalnie do 10 tys. Wszyscy będą jednak mieli w miarę blisko do swojej świątyni; z każdej strony nie dalej niż kilometr. Duszpasterz wylicza także zadania stojące przed parafią w najbliższej przyszłości: oprócz spraw materialnych (rozbiórka starej świątyni, modernizacja salek, dokończenie budowy dachu kościoła i parkingu) jest to przede wszystkim tworzenie wspólnoty i większe zaangażowanie parafian w jej życie. – Najważniejsze jest ciągłe rozbudzanie poczucia odpowiedzialności parafian za wiarę i Kościół. Szczególnej otwartości potrzebują nasi nowi mieszkańcy. Ważne, aby poczuli się w przeźmierowskiej wspólnocie jak u siebie. Niech św. Antoni przypomina wszystkim moim parafianom o konieczności przyjęcia Boga do naszego codziennego życia – dodaje ks. proboszcz.Ks. prałat Jan Szkopek święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r., proboszczem parafii jest od 1971 r. – Z perspektywy 50 lat istnienia parafii potrzebą serca wszystkich pracujących tu kapłanów jest wyrażenie wdzięczności parafianom za trud wznoszenia świątyni, Domu Parafialnego, cmentarza. Jednak największym dobrem jest budowanie wspólnego życia duchowego. Dziękuję za zaufanie i pomoc we wszystkich podejmowanych na przestrzeni 37 lat przedsięwzięciach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki