Logo Przewdonik Katolicki

Parafia ciekawych inicjatyw

Hubert Kubica
Fot.

W parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostola w Lusowie nie brakuje ciekawych inicjatyw, których sława już dawno wyszła poza granice tej wiekowej, bo powstałej już w 1288 r. wspólnoty. Leżące nad jeziorem Lusowo położone jest 3km na południe od Tarnowa Podgórnego. Liczy ono obecnie ok. 3200 mieszkańców i cały czas się powiększa, bowiem wciąż powstają tu nowe...

W parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostola w Lusowie nie brakuje ciekawych inicjatyw, których sława już dawno wyszła poza granice tej wiekowej, bo powstałej już w 1288 r. wspólnoty.

Leżące nad jeziorem Lusowo położone jest 3 km na południe od Tarnowa Podgórnego. Liczy ono obecnie ok. 3200 mieszkańców i cały czas się powiększa, bowiem wciąż powstają tu nowe domy jednorodzinne. Miejscowa parafia obejmuje także Lusówko, Sady, Swadzim, Pokrzywnicę, Kobylniki Duże, Sierosław i część Batorowa.

Neogotycka świątynia
Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele w Lusowie pochodzi z 1244 r.; być może był on ufundowany przez św. Jadwigę Śląską. Parafię utworzono na mocy dekretu erekcyjnego 15 lipca 1288 r. Z biegiem lat drewniany kościół uległ zniszczeniu, a na jego miejscu konsekrowano w 1499 r. nową murowaną świątynię w stylu gotyckim, która przetrwała do początku XX w. Z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Ignacego Serdeckiego, w latach 1910-1916 r. stary kościół został rozebrany i wybudowano obecną świątynię w stylu neogotyckim. Jej konsekracji dokonał w listopadzie 1918 r. kardynał Edmund Dalbor. Ze starej budowli pozostawiono jedynie gotycką kaplicę o sklepieniu gwiaździstym i łuku tęczowym, poświęconą patronom parafii.


W ołtarzu głównym znajduje się neogotycki tryptyk ze scenami z życia Pana Jezusa

Sezonowi parafianie
Parafia posiada trzy kaplice filialne: w Sierosławiu, Otowie i Swadzimiu. Kaplica pw. Matki Bożej Zielnej w Sierosławiu jest czynna od pierwszego maja do końca września. Msze św. odprawiane są tam w każdą sobotę o godz. 18.30. Kaplica służy wiernym mieszkającym w okresie letnim na Rodzinnych Ogródkach Działkowych, którzy przed każdą Eucharystią mogą także skorzystać na miejscu z sakramentu pojednania.

W kaplicy filialnej w Otowie odprawiana jest Msza św. w każdą sobotę o godz. 19.30. Odpusty w Sierosławiu i Otowie obchodzone są 15 sierpnia. W obu tych miejscowościach odbywają się także uroczyste procesje Bożego Ciała.

Kaplica w Swadzimiu znajduje się w zabytkowym pałacu będącym własnością archidiecezji poznańskiej. Prócz tego kapłan z Lusowa odprawia Msze św. w każdą środę w Lusówku i w pierwsze czwartki miesiąca w Kobylnikach.

Szczególna rola świeckich
Ks. proboszcz podkreśla szczególną pomoc osób świeckich w zarządzaniu parafią. Bez ich wsparcia trudno byłoby mu zrealizować zadania, które przed nią stoją. Cmentarzem kieruje Tadeusz Kaczmarek. Teresa Kosmowska dekoruje kościół. Z kolei Agata Norkowska przygotowuje śpiewy na Msze św. dziecięce, a Iwona Biegańska prowadzi Muzyczno-Wokalny Zespół Młodzieżowy. Teresa Nowaczyk jest zelatorką kół Żywego Różańca. Katechetka Aleksandra Romczyk prowadzi Dziecięce Koło Różańcowe. Przy kościele i przy kaplicach działają też koła ministrantów.

Szczególną inicjatywą są „Parafialne dni sportu”, w ramach których w Sadach i w Swadzimiu odbywają się rozgrywki piłki nożnej i piłki plażowej. Stawką jest puchar ufundowany przez wiceprezesa PZPN. Parafia współpracuje także z OSP w Lusowie, która asystuje i zabezpiecza porządek podczas uroczystości kościelnych.


W gotyckiej kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła znajduje się odrestaurowany nagrobek rycerza Stanisława Kierskiego z początku XVII w. oraz obraz przedstawiający patronów parafii oddających hołd Matce Bożej (XVII w.)

„U księdza za płotem”
Od 2000 r. w pierwszą niedzielę września odbywają się w Lusowie parafialne dożynki „U księdza za płotem”. Ta inicjatywa zrodziła się przed dziesięciu laty w czasie pobytu grupy parafian w Kamionce na Litwie. Podczas dożynek tamtejsi gospodarze prezentowali swoje produkty, częstując nimi uczestników. – Postanowiliśmy przenieść tę ciekawą inicjatywę do naszej parafii. Chodziło o uaktywnienie szerszej grupy parafian, zwłaszcza tych mieszkających poza Lusowem. Biorą w ten sposób twórczy udział w dożynkach, co służy ich wzajemnej integracji i poznaniu się. Każda wioska prezentuje swoje produkty, które są następnie degustowane i spożywane. Serwowane są m.in. staropolskie jadło, przysmaki z grilla, kaszanka – mówi ks. proboszcz Ignacy Karge.

Od dwóch lat w dożynkach uczestniczą marszałek województwa wielkopolskiego oraz starosta powiatu poznańskiego, a całość transmituje Radio Emaus. Świadczy to o randze tej imprezy, która połączona jest z Powiatowym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych. Bierze w nim oczywiście udział miejscowy Zespół Folklorystyczny Lusowiacy, który również współorganizuje to wydarzenie. Jego kierownikiem jest Krystyna Semba, choreografem Roman Matysiak, a kierownikiem muzycznym Zdzisław Pawlaczyk.

Poranki muzyczne
Inną inicjatywą, która na trwałe wpisała się w tradycję parafii, są Lusowskie Poranki Muzyczne. Zaspokajają one gusta muzyczne najbardziej wytrawnych melomanów, a ich sława dawno już wyszła poza granice gminy. Koncerty odbywają się w kościele w pierwsze niedziele miesiąca od maja do listopada. Do tej pory wystąpiły takie muzyczne znakomitości jak „Poznańskie Słowiki” czy znany w świecie gitarzysta Łukasz Kuropaczewski. Sponsorem poranków jest Gminny Ośrodek Kultury „Sezam” kierowany przez Szymona Melosika.

Na lusowskim cmentarzu, założonym w 1831 r., spoczywa generał broni Józef Dowbor-Muśnicki, naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. Współpracując z Towarzystwem Pamięci jego imienia parafia współorganizuje uroczystości religijno-państwowe związane z powstaniem. Obecnie trwają przygotowania do obchodów 90. rocznicy jego wybuchu.

– Chciałbym podziękować moim parafianom za zaangażowanie i życzliwość. Szczególne słowa wdzięczności kieruję pod adresem osób świeckich, które współtworzą naszą wspólnotę.Ks. kanonik Ignacy Karge święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Proboszczem parafii w Lusowie jest od 1 lutego 1977 r. Parafia funkcjonuje dzięki pomocy kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej ks. ekonoma Henryka Nowaka. Pomagają też ojcowie pallotyni. – Pragniemy, aby nasza parafia była żywą cząstką Kościoła powszechnego i serdecznie witamy w naszej wspólnocie nowych parafian.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki