Logo Przewdonik Katolicki

Triumf Sarko

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Zgodnie z przedwyborczymi sondażami nowym prezydentem Francji został Nicolas Sarkozy, który otrzymał 53 proc., a jego kontrkandydatka, socjalistka Ségolne Royal 47 proc. Sarkozy (ur. w 1955 roku w Paryżu), syn węgierskiego imigranta, jest od ponad trzydziestu lat aktywnym politykiem francuskiej centroprawicy. Popularność przyniosły mu działania na czele resortu spraw wewnętrznych...

Zgodnie z przedwyborczymi sondażami nowym prezydentem Francji został Nicolas Sarkozy, który otrzymał 53 proc., a jego kontrkandydatka, socjalistka Ségolène Royal – 47 proc.

Sarkozy (ur. w 1955 roku w Paryżu), syn węgierskiego imigranta, jest od ponad trzydziestu lat aktywnym politykiem francuskiej centroprawicy. Popularność przyniosły mu działania na czele resortu spraw wewnętrznych w rządzie Dominique’a de Villepina: restrykcyjna polityka imigracyjna i bezwzględna walka z przestępczością. Jest znany z ciętych, nie zawsze „poprawnych politycznie” wypowiedzi, uważa m.in., że dla Turcji nie ma miejsca w Unii. Jego zdaniem UE nie powinna się opierać tylko na Francji i Niemczech jako politycznej sile napędowej, lecz na grupie sześciu największych krajów – w tym także i Polsce.

Sarkozy określany jest także często jako polityk o „atlantyckich poglądach”. I choć sprzeciwiał się amerykańskiej interwencji w Iraku, to wielokrotnie apelował o naprawę stosunków między Paryżem i Waszyngtonem, mocno nadszarpniętych w czasach jego poprzednika Jacques’a Chiraca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki