Logo Przewdonik Katolicki

Ubezpieczenie domów i mieszkań

Justyna Koper
Fot.

Kontynuując temat wyjazdów turystycznych, powinniśmy pomyśleć nie tylko o ubezpieczeniu tego, co zabieramy z sobą, ale również tego, co pozostawiamy. Nasze mieszkania i domy, a w nich cały nasz majątek, narażone są na kradzież, zniszczenie, zalanie i inne, trudne do przewidzenia przykre zdarzenia. Jak i gdzie ubezpieczyć majątek? Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam pełną...

Kontynuując temat wyjazdów turystycznych, powinniśmy pomyśleć nie tylko o ubezpieczeniu tego, co zabieramy z sobą, ale również tego, co pozostawiamy. Nasze mieszkania i domy, a w nich cały nasz majątek, narażone są na kradzież, zniszczenie, zalanie i inne, trudne do przewidzenia przykre zdarzenia.

Jak i gdzie ubezpieczyć majątek?
– Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam pełną gamę ubezpieczeń od różnych nieszczęśliwych zdarzeń. Zatem ubezpieczyć możemy całe mieszkanie lub dom, a także wyposażenie mieszkania, zarówno jego stałe elementy, jak i ruchomości. Najczęściej jednak ubezpieczamy się od kradzieży i włamania oraz od skutków zdarzeń losowych, takich jak pożar, gradobicie, ulewny deszcz. Najbardziej popularne ubezpieczenie, oferowane nam w polisie mieszkaniowej, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to chroni nas od skutków takich zdarzeń jak na przykład zalanie naszego mieszkania i mieszkania sąsiadów na skutek pęknięcia rury albo stłuczenie szyby przez bawiące się dziecko. Suma ubezpieczenia OC, czyli maksymalna kwota, którą możemy uzyskać w wielu firmach ubezpieczeniowych, wynosi pięciokrotność podstawowej sumy, na którą ubezpieczyliśmy nasze mienie w mieszkaniu. Ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie stałych elementów wyposażenia mieszkania lub domu, takich jak parkiety w pokojach, wyposażenie łazienki i kuchni.

Czy można ubezpieczyć inne przedmioty?
– Można ubezpieczyć ruchomości, czyli meble, elektronikę, a nawet odzież. Dotyczy to zarówno rzeczy znajdujących się w domu, jak i w garażu, czy też na strychu lub w piwnicy. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie dotyczy rzeczy cudzych, które przypadkowo znalazły się w naszym mieszkaniu. Nie należy przechowywać w domu gotówki ani papierów wartościowych, gdyż jeśli spłoną, zostaną skradzione lub zalane, wówczas otrzymamy jedynie 20 proc. ich wartości. Ponadto na wypadek zniszczenia całego mieszkania lub domu, na przykład na skutek wybuchu gazu, pożaru, huraganu lub innego typu nieszczęścia, można uchronić się, ubezpieczając mury domu lub mieszkania.

Jak obliczyć sumę ubezpieczenia?
– Sumę ubezpieczenia można określić w przybliżeniu, mnożąc powierzchnię mieszkania czy domu przez cenę metra kwadratowego na danym terenie. Nie można ani zawyżać, ani zaniżać wartości ubezpieczonego mieszkania. Należy pamiętać o tym, że szkodę trzeba zgłosić niezwłocznie, gdyż ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia, gdy zgłoszenie jest zbyt późne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki