- Podpisana dziś umowa ma wielkie znaczenie. Obejmujemy bowiem ochroną ubezpieczeniową majątek najstarszej diecezji Kościoła w Polsce, który ma znaczenie nie tylko dla Kościoła poznańskiego, ale także dla całej kultury narodowej - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości podpisania umowy ubezpieczeniowej dla archidiecezji poznańskiej w dniu 25 lipca w Rezydencji Arcybiskupów Poznańskich na Ostrowie Tumskim.
Archidiecezja poznańska podpisała umowę z jednym z większych towarzystw ubezpieczeniowych, które działa na rynku polskim. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w polisie, ubezpieczeniem objęty zostaje cały majątek archidiecezji poznańskiej. Przede wszystkim polisa dotyczy 398 parafii archidiecezji, wraz ze znajdującymi się na ich terenie kościołami, kaplicami, cmentarzami i innymi obiektami. Ubezpieczone są też centralne instytucje archidiecezji poznańskiej - m.in. Kuria Metropolitalna, Arcybiskupie Seminarium Duchowne, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne. Majątek kościelny archidiecezji ubezpieczony został od pożaru, kradzieży i odpowiedzialności cywilnej. W dokumencie zabezpieczono też odpowiedzialność prawną od zdarzeń losowych i nieszczęśliwych wypadków, do jakich mogłoby dojść na terenie obiektów kościelnych.
Dotychczas Kościół poznański nie posiadał jednolitej, całościowej polisy ubezpieczeniowej obejmującej cały majątek kościelny archidiecezji. Poszczególne parafie i instytucje decydowały się na indywidualne umowy z ubezpieczycielem. Na mocy podpisanego w dniu 25 lipca br. przez arcybiskupa poznańskiego i firmę ubezpieczeniową dokumentu zabezpieczono wiele niezwykle cennych religijnych dóbr kultury narodowej, będących własnością archidiecezji. Są wśród nich m.in.: poznańska katedra, fara, liczne kościoły drewniane, a także bardzo cenne zabytki ruchome niekiedy sprzed kilkuset lat, jak zabytkowe meble, obrazy, ornaty, monstrancje.
Polisa ubezpieczeniowa została zawarta na czas nieokreślony z zasadą jej odnawiania co rok.