Logo Przewdonik Katolicki

Nowy biskup płocki

Błażej Tobolski
Fot.

Papież Benedykt XVI mianował 2 maja bp. Piotra Liberę, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupem diecezji płockiej. Poprzednim biskupem tej diecezji był abp Stanisław Wielgus. Ingres bp. Libery do katedry płockiej odbędzie się 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast jego uroczyste...

Papież Benedykt XVI mianował 2 maja bp. Piotra Liberę, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupem diecezji płockiej. Poprzednim biskupem tej diecezji był abp Stanisław Wielgus. Ingres bp. Libery do katedry płockiej odbędzie się 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast jego uroczyste pożegnanie z diecezją katowicką – w ostatnią niedzielę maja w Piekarach Śląskich.

„Chcę służyć Kościołowi płockiemu, dzielić się z nim moim doświadczeniem i uczyć się tamtejszych realiów” – powiedział w rozmowie z KAI bp Piotr Libera. Przyznał również, że przyjął decyzję Benedykta XVI z wdzięcznością za zaufanie, które mu okazał, powierzając kierowanie diecezją o bardzo długiej i bogatej historii. Wyraził nadzieję, że szybko nauczy się realiów diecezji, jej historii i obecnych problemów, choć nie są mu one zupełnie obce, ponieważ mieszka na Mazowszu już od kilkunastu lat. Bp Libera uważa też, że może łączyć funkcję sekretarza generalnego KEP (do końca drugiej kadencji pozostał mu jeszcze rok) oraz biskupa diecezji płockiej. – Jestem w stanie podołać dwóm zadaniom, dokończyć kadencję i przygotować wybory nowego sekretarza – stwierdził.

– Bardzo go cenię, to jest człowiek bardzo mądry – tak o nowym biskupie płockim mówił Prymas Polski. Kard. Józef Glemp, który jako przewodniczący KEP przez wiele lat współpracował z sekretarzem generalnym, zwraca uwagę na takie cechy nowego ordynariusza płockiego jak spokój, zrównoważenie oraz pobożność.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki