5 maja archidiecezja gnieźnieńska otrzymała nowych diakonów. Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Powołania bp Wojciech Polak udzielił święceń diakonatu alumnom V roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Janusz Derdoski, Bartosz Gallas, Wojciech Muchyński, Paweł Rybak, Adam Sarbinowski i Mikołaj Skotarczyk przyjęli święcenia diakonatu w gnieźnieńskiej katedrze i dołączyli do tych, których św. Ignacy Antiocheński nazywał „błogosławieństwem” i „pociechą” dla Kościoła. Jako diakoni będą głosić Ewangelię i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Na polecenie biskupa głosić będą kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Swoje posługiwanie wykonywać będą żyjąc w celibacie, który jest znakiem ich miłości i źródłem owocnego działania w świecie.
Podczas uroczystej Mszy św. biskup Wojciech Polak pytał ks. rektora Bogdana Czyżewskiego o przygotowanie kandydatów do diakonatu. Następnie kandydaci, wkładając swoje dłonie w dłonie biskupa, złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi. Istotnym elementem obrzędu święceń jest wzywanie wstawiennictwa świętych w litanii, podczas której kandydaci do święceń padli w błaganiu na twarze. Po tej modlitwie biskup nałożył ręce na głowę każdego z kandydatów i odmówił modlitwę konsekracyjną.
Po obrzędzie konsekracji nowo wyświęceni diakoni włożyli właściwe sobie szaty liturgiczne: założoną na ramię stułę oraz dalmatykę. Następnie z rąk biskupa otrzymali Ewangeliarz wraz z poleceniem: „Wierz w to, co będziesz czytać; nauczaj tego, w co uwierzysz i pełnij to, czego będziesz nauczać”. Obrzęd święceń diakonatu zakończył pocałunek pokoju, przekazany wszystkim obecnym w katedrze diakonom.
Instytucja diakonatu ma swój rodowód biblijny. W Dziejach Apostolskich znajdujemy opis znaczenia i posługi diakonów, którzy aktywnie wspierali apostołów. Ich zadaniem była wówczas opieka nad dziełami charytatywnymi, pomoc w sprawowaniu liturgii i głoszenie słowa Bożego. Diakonat jest najniższym stopniem hierarchicznym święceń kapłańskich, przed prezbiteratem i biskupstwem.