Logo Przewdonik Katolicki

Nowi diakoni

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Ośmiu alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przyjęło święcenia diakonatu. Liturgii święceń, sprawowanej w sobotnie południe, 6 maja, w gnieźnieńskiej katedrze przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Zadaniem diakonów jest prowadzenie wiernych do źródła, którym jest Jezus Chrystus mówił w pouczeniu. Trzeba umieć Go dostrzec w cierpiącym...

Ośmiu alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium
Duchownego w Gnieźnie przyjęło święcenia diakonatu.

Liturgii święceń, sprawowanej w sobotnie południe, 6 maja, w gnieźnieńskiej katedrze przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. – Zadaniem diakonów jest prowadzenie wiernych do źródła, którym jest Jezus Chrystus – mówił w pouczeniu. – Trzeba umieć Go dostrzec w cierpiącym i potrzebującym człowieku. To jest wasze zadanie! Głosić słowa Chrystusa, dostrzegać Go w bliźnich i otwierać ich oczy na Niego.

W czasie sobotniej Eucharystii kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenie życia w celibacie oraz wyrazili gotowość wypełniania wszystkich zadań wynikających ze święceń diakonatu. Otrzymali także księgi Pisma Świętego oraz stuły, które będą nosili przewieszone przez lewe ramię. Odtąd będą pomagać kapłanom udzielając chrztu świętego, asystując i błogosławiąc małżeństwa, rozdzielając Komunię św., czytając Ewangelię oraz głosząc wiernym słowo Boże. Do ich zadań należeć będzie także sprawowanie sakramentaliów, udzielanie Wiatyku umierającym, przewodniczenie modlitwom wiernych oraz nabożeństwom żałobnym i pogrzebowym.

Wraz z przyjęciem święceń diakonatu alumni rozpoczynają ostatni etap formacji seminaryjnej, która jest jednocześnie bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia przez nich święceń kapłańskich. Na czas ten życzymy księżom diakonom wielu łask Bożych oraz wytrwałości i radości w dalszej drodze do kapłaństwa.

Święcenia diakonatu przyjęli:

Rafał Chareński
z parafii pw. NMP Królowej w Żninie
Piotr Froelich
z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży
Przemysław Grzybowski
z parafii w Chełmcach
Artur Kazecki z parafii w Nekli
Maciej Łakomski z parafii w Witkowie
Marcin Maciejewski z parafii w Jarząbkowie
Marcin Przybylski z parafii w Srebrnej Górze
Krzysztof Żebrzowski z parafii w Chojnie

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki