Logo Przewdonik Katolicki

Słudzy Chrystusa

Lucyna Muniak
Fot.

W czwartek, 9 grudnia br., w kaplicy gnieźnieńskiego seminarium odbyły się święcenia diakonatu. Przyrzeczenie życia w celibacie oraz gotowość do przyjęcia wszystkich zadań wynikających z pełnienia posługi diakona wyraziło trzech kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie: Bogumił Czuliński, Bogusław Krzemński oraz Łukasz Lisiecki. - Będziecie diakonami,...

W czwartek, 9 grudnia br., w kaplicy gnieźnieńskiego seminarium odbyły się święcenia diakonatu. Przyrzeczenie życia w celibacie oraz gotowość do przyjęcia wszystkich zadań wynikających z pełnienia posługi diakona wyraziło trzech kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie: Bogumił Czuliński, Bogusław Krzemński oraz Łukasz Lisiecki.- Będziecie diakonami, sługami Chrystusa. Jezus sam daje wam przykład, abyście tak postępowali jak On. Służcie z radością Bogu i ludziom, wypełniając z ochotą wolę Bożą - powiedział ks. bp Bogdan Wojtuś do kandydatów na diakonów.
Po litanii do Wszystkich Świętych ksiądz biskup odmówił modlitwę konsekracyjną oraz nałożył ręce na głowy kandydatów, udzielając im święceń. Nowo wyświęceni diakoni otrzymali też księgę Pisma św., na znak że zostali posłani do głoszenia Ewangelii. - Te święcenia, to wyraźne powiedzenie Panu Bogu "tak" - powiedział diakon Bogusław Krzemiński. - To zobowiązanie, aby naśladować Chrystusa w codziennym życiu i być mu wiernym do końca.
- Przyjęcie świeceń diakonatu, to ważny krok w drodze do kapłaństwa - dodał diakon Łukasz Lisiecki. Z kolei diakon Bogumił Czuliński podkreślił, że święcenia diakonatu zobowiązują przede wszystkim do jeszcze ofiarniejszej służby Panu Bogu, Kościołowi i ludziom.
Diakonat, to najniższy stopień sakramentu świeceń kapłańskich (dwa wyższe, to prezbiter oraz biskup). Do zadań diakonów należy udzielanie Chrztu św., rozdzielanie Komunii św., asystowanie i błogosławienie małżeństw, udzielanie wiatyku umierającym, czytanie wiernym Pisma św., przewodniczenie nabożeństwom i modlitwom wiernych, sprawowanie sakramentaliów oraz przewodniczenie obrzędom żałobnym i pogrzebowym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki