Logo Przewdonik Katolicki

Polak w Hamburgu

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

Pomnik Papieża Jana Pawła II jest znakiem podziękowania. Kościół i świat wiele mu zawdzięczają tymi słowami abp Werner Thissen, ordynariusz diecezji Hamburg, rozpoczął nabożeństwo poprzedzające poświęcenie pomnika Papieża Polaka w Hamburgu. 23 kwietnia 2007 roku odsłonięto już trzeci w Niemczech pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II. Ten kwietniowy poniedziałek...

„Pomnik Papieża Jana Pawła II jest znakiem podziękowania. Kościół i świat wiele mu zawdzięczają” – tymi słowami abp Werner Thissen, ordynariusz diecezji Hamburg, rozpoczął nabożeństwo poprzedzające poświęcenie pomnika Papieża Polaka w Hamburgu. 23 kwietnia 2007 roku odsłonięto już trzeci w Niemczech pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ten kwietniowy poniedziałek był dla większości mieszkańców Hamburga zwyczajnym dniem pracy. Dla Polaków mieszkających w Niemczech i dla katolików stanowiących zaledwie 10 proc. hamburczyków będzie on natomiast kolejną datą związaną z osobą Jana Pawła II. Inicjatywa postawienia pomnika wypłynęła ze strony Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu zaraz po śmierci Ojca Świętego w 2005 roku. Tamtejszy duszpasterz Polonii ks. prałat Jan Śliwański wraz z abp. Wernerem Thissenem zwrócili się do burmistrza miasta o wyrażenie zgody na postawienie monumentu. Dzięki natychmiastowej aprobacie ze strony władz ks. Śliwański rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten cel. Wykonanie rzeźby wyceniono na 50 tys. euro. Ze strony polskiej wpłynęło ok. 36 tys. euro, resztę pokryła archidiecezja Hamburg.

Twarz musi przemawiać!
Równocześnie zaczęto zastanawiać się nad miejscem godnym postawienia monumentu. Katolicy pragnęli, aby pomnik stanął na jednym z placów w centrum Hamburga, jednak abp Thissen wybrał teren w pobliżu katolickiej katedry pw. Najświętszej Maryi Panny przy Danziger Straße.

Trzeba też było oczywiście wskazać autora projektu. Strona niemiecka zasugerowała, że rzeźbiarz powinien pochodzić z Polski. Spośród nadesłanych projektów wybrano pracę Józefa Nowaka, pochodzącego z Jordanowa, absolwenta ASP w Krakowie, mieszkającego i pracującego od kilkunastu lat w Niemczech. Projekt przedstawiał postać Ojca Świętego lekko pochylonego, trzymającego w rękach kij. – Niemcom trzeba pokazać, że papież jest pasterzem całego Kościoła – komentuje ks. Śliwański. Pierwszy model pomnika, wykonany w drewnie dębowym, okazał się w ocenie księdza prałata nieodpowiedni. – Powiedziałem do pana Nowaka: „Panie Józku: twarz! Twarz musi być wyrazista, wymowna, musi przemawiać” – wspomina ks. Śliwański. Wykonanie kolejnego projektu przesunęło uroczystość o kilkanaście tygodni.23 kwietnia 2007 r.
Uroczystość poświęcenia monumentu zgromadziła kilkuset przedstawicieli niemieckiej Polonii i miejscowych katolików. W katedrze odbyło się nabożeństwo, podczas którego odśpiewano pieśni w języku polskim i niemieckim. – Pomnik jest również znakiem pamięci o człowieku, który całym swoim życiem wspierał dzieła pokoju i wolności ludów – powiedział abp Thissen.

Po odśpiewaniu „Czarnej Madonny” uczestnicy uroczystości procesyjnie przeszli na miejsce, gdzie abp Thissen, w asyście biskupa pomocniczego Hansa-Jochena Jaschke oraz przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP, odsłonił i poświęcił pomnik Jana Pawła II. Następnie Polacy zaintonowali „Barkę”, ulubioną piosenkę Papieża.

Pierwsza wizyta Papieża w Hamburgu
Jan Paweł II nigdy nie był w Hamburgu. Dlatego też jego pomnik w tym protestanckim mieście jest wyrazem wielkiego zaangażowania Polskiej Misji Katolickiej w życie lokalnego Kościoła, a także ukazuje potrzebę upamiętnienia wielkiego człowieka. Niewątpliwie wydarzenie to umocni niemieckich katolików, którzy na co dzień muszą zmagać się z nasilającą się laicyzacją życia.

Oby obywatele niemieccy pamiętali też o słowach Jana Pawła II, które skierował do narodu niemieckiego w 1996 roku, a które cytował również abp Thissen podczas nabożeństwa: „Wolność nie oznacza prawo do samowoli. Wolność nie jest oddaleniem wszystkich zakazów. Kto tak uważa, zadaje wolności śmiertelny cios”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki