Logo Przewdonik Katolicki

Za życie i Ojczyznę

Błażej Tobolski
Fot.

Ponad 50 tys. wiernych i członkowie Episkopatu Polski uczestniczyli 3 maja na Jasnej Górze w Sumie odpustowej, sprawowanej przez abp. Józefa Michalika, przewodniczącego KEP, z okazji uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Warto przypomnieć, że szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji...

Ponad 50 tys. wiernych i członkowie Episkopatu Polski uczestniczyli 3 maja na Jasnej Górze w Sumie odpustowej, sprawowanej przez abp. Józefa Michalika, przewodniczącego KEP, z okazji uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

Warto przypomnieć, że szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano tym samym za koronację Maryi na Królową Polski.

Kielich Życia
Czwartkowe modlitwy zainaugurowała na Szczycie Jasnogórskim modlitwa w obronie świętości życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, w 25-lecie złożenia wotum Kobiet Polskich dla Jasnogórskiej Matki – „Kielicha Życia i Przemiany Narodu”. Jest on darem kobiet złożonym z okazji jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, a jednocześnie znakiem moralnego zwycięstwa Narodu i symbolem obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przy tej okazji przypomniane zostały sylwetki czterech niewiast, których postacie zdobią Kielich, żyjących w różnych epokach i w różny sposób do końca wiernie wypełniające kobiece i macierzyńskie powołanie. Przywołano sylwetki: św. Jadwigi Śląskiej, św. Jadwigi Królowej Wawelskiej, Marii Teresy Ledóchowskiej, zwanej Matką Afryki, oraz położnej z obozu śmierci w Oświęcimiu Stanisławy Leszczyńskiej, która wbrew zakazowi przyjęła na świat 3 tys. dzieci. Wierni zostali również zachęceni do złożenia przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, która jest szczególną formą modlitwy w obronie życia.

Zagubienie ducha
W homilii kard. Józef Glemp wyraził ubolewanie, że Polacy nie potrafią dziękować Bogu za odzyskaną wolność. – Przybywamy licznie na Jasną Górę, ale czy w naszych parafiach niedzielna Msza św. jest dziękczynieniem wspólnoty, która wchodzi w nowy okres odpowiedzialności za życie społeczne i rodzinne? – pytał prymas. Kardynał wspomniał też o rozterkach współczesnych Polaków, którzy w dobie otwartych granic mogą poszukiwać lepszej pracy za granicą, z czym wiąże się rozłąka z rodziną. Przypomniał, że Kościół idzie za Polakami, otwierając świątynie, dzięki którym w nowych miejscach pracy ludzie znajdą miejsce na modlitwę. Zaznaczył, że te starania o zaspokojenie podstawowych potrzeb nie są czymś złym, bowiem człowiek ma prawo do określonego dobrobytu. Przestrzegł jednak przed konsumizmem, który określił jako dążenie do zdobywania coraz to nowych dóbr. – To jest zagubienie ducha! Gdzie jest rodzina, gdzie są dzieci, gdzie jest modlitwa, gdzie czas wolny na podziękowanie Panu Bogu? – pytał kaznodzieja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki