Logo Przewdonik Katolicki

Wspólna modlitwa z Maryją

Błażej Tobolski
Fot.

W rozważaniach przed południową niedzielną modlitwą Regina Coeli, 6 maja, pierwszą w tym maryjnym miesiącu, Benedykt XVI podkreślił miejsce kultu Matki Bożej w Kościele i znaczenie odnowy soborowej w tej dziedzinie. Papież zawierzył również Maryi swoją podróż apostolską do Brazylii, na Kontynent Nadziei. Oto pełny tekst rozważań papieskich: Drodzy bracia i siostry! Kilka...

W rozważaniach przed południową niedzielną modlitwą Regina Coeli, 6 maja, pierwszą w tym maryjnym miesiącu, Benedykt XVI podkreślił miejsce kultu Matki Bożej w Kościele i znaczenie odnowy soborowej w tej dziedzinie. Papież zawierzył również Maryi swoją podróż apostolską do Brazylii, na „Kontynent Nadziei”.

Oto pełny tekst rozważań papieskich:

Drodzy bracia i siostry!
Kilka dni temu rozpoczął się maj, który dla wielu wspólnot chrześcijańskich jest w pełnym tego słowa znaczeniu miesiącem maryjnym. Jako taki stał się on w ciągu wieków jednym z najdroższych ludowi przejawów pobożności i był coraz bardziej dowartościowywany przez pasterzy, jako okazja sprzyjająca przepowiadaniu, katechezie i modlitwie wspólnotowej. Po Soborze Watykańskim II, który podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny w Kościele i w dziejach zbawienia, kult maryjny przeszedł głęboką odnowę. A maj, w części przynajmniej pokrywający się z okresem Wielkanocy, jest bardzo stosowny, by ukazać postać Maryi jako Matki, która towarzyszy wspólnocie uczniów zebranych na jednomyślnej modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Świętego (por. Dz 1, 12-14). Miesiąc ten zatem może być okazją do powrotu do wiary rodzącego się Kościoła, a w jedności z Maryją do zrozumienia także dzisiaj naszej misji głoszenia oraz dawania świadectwa z odwagą i radością Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, nadziei ludzkości.

Maryi Pannie, Matce Kościoła, pragnę zawierzyć podróż apostolską do Brazylii, którą odbędę w dniach 9-14 maja. Jak uczynili to moi czcigodni Poprzednicy, Paweł VI i Jan Paweł II, przewodniczyć będę otwarciu Konferencji Generalnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, piątej już, która odbędzie się w przyszłą niedzielę w wielkim sanktuarium narodowym Matki Bożej z Aparecidy w mieście o tej samej nazwie. Najpierw jednak udam się do pobliskiej metropolii Saõ Paulo, gdzie spotkam się z młodzieżą i biskupami tego kraju, z radością też wpiszę w poczet świętych błogosławionego brata Antoniego od św. Anny Galvão. Jest to moja pierwsza wizyta duszpasterska w Ameryce Łacińskiej i duchowo przygotowuję się na spotkanie z subkontynentem latynoamerykańskim, gdzie żyje prawie połowa katolików całego świata, z których wielu to ludzie młodzi. Dlatego został on nazwany „Kontynentem Nadziei”: nadziei, która dotyczy nie tylko Kościoła, ale całej Ameryki i całego świata.

Drodzy bracia i siostry, proszę was, byście modlili się do Najświętszej Maryi w intencji tej pielgrzymki apostolskiej, a zwłaszcza za V Konferencję Generalną Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, aby wszyscy chrześcijanie tego regionu czuli się uczniami i misjonarzami Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Liczne i rozmaite są wyzwania chwili: właśnie dlatego ważne jest, aby chrześcijanie byli kształtowani tak, by być „zaczynem” dobra i „światłością” świętości w naszym świecie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki