Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

Gruntowna rewizja statutu Konferencji Episkopatu była głównym punktem obrad biskupów diecezjalnych i Rady Stałej Episkopatu, które odbyły się 2 maja na Jasnej Górze. Obowiązek zmian nałożył na wszystkie Episkopaty świata jeszcze Jan Paweł II, wydając dokument motu proprio O naturze prawnej i teologicznej Konferencji Episkopatu. 3 maja prezydent RP odznaczył...

» Gruntowna rewizja statutu Konferencji Episkopatu była głównym punktem obrad biskupów diecezjalnych i Rady Stałej Episkopatu, które odbyły się 2 maja na Jasnej Górze. Obowiązek zmian nałożył na wszystkie Episkopaty świata jeszcze Jan Paweł II, wydając dokument motu proprio „O naturze prawnej i teologicznej Konferencji Episkopatu”.

» 3 maja prezydent RP odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski o. Jacka Salija, znanego dominikanina i teologa oraz, pośmiertnie, jezuitę o. Stefana Miecznikowskiego, duszpasterza nazywanego legendą łódzkiej „Solidarności”. Natomiast Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali m.in. ks. Jan Sikorski, wieloletni kapelan więziennictwa RP, oraz ks. Ryszard Salski z archidiecezji łódzkiej.

» XIV Pokojowa Sztafeta Biegowa Ruda Śląska-Fatima wystartowała 4 maja rano. Czternastu biegaczy ma do pokonania 3297 kilometrów. Każdy zawodnik przebiega codziennie dystans 35 kilometrów, co sprawia, że sztafeta porusza się z prędkością 350 km na dobę. Do Fatimy mają dotrzeć 13 maja. Sztafety organizowane są od 1998 r. przez Klub Rekreacyjno-Sportowy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jastrząb” z inicjatywy Augusta Jakubika, medalisty mistrzostw świata w biegu 48-godzinnym.

» Drużyna Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu została mistrzem Polski w piłce nożnej. W Siedlcach rozegrano 5 maja finał IX Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. Klerycy z Siedlec nie obronili tytułu, ulegając drużynie z Opola w rzutach karnych 6:7.

» Zakończył się XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie. Finałowym akordem 6-dniowego święta muzyki był wieczorny koncert w jasnogórskiej bazylice. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowało się ponad 700 artystów z 10 krajów, m.in.: z Niemiec, Belgii, Ukrainy, Hiszpanii, Armenii, Łotwy, Argentyny, Austrii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki