Logo Przewdonik Katolicki

Wierni dziedzictwu

Błażej Tobolski
Fot.

Być Polakiem to niełatwe, ale warto. Te słowa Jana Pawła II przypomniał bp Zdzisław Fortuniak 3 maja podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze w intencji Ojczyzny. Tego dnia obchodziliśmy 216. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791 r.) oraz uroczystość liturgiczną Maryi Królowej Polski. W naszym dziedzictwie narodowym to co polskie scaliło się z tym, co chrześcijańskie,...

„Być Polakiem to niełatwe, ale warto”. Te słowa Jana Pawła II przypomniał bp Zdzisław Fortuniak 3 maja podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze w intencji Ojczyzny.

Tego dnia obchodziliśmy 216. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791 r.) oraz uroczystość liturgiczną Maryi Królowej Polski. – W naszym dziedzictwie narodowym to co polskie scaliło się z tym, co chrześcijańskie, pod opieką Królowej Polski – zaznaczył celebrans, wspominając oddanie w 1656 r. przez króla Jana Kazimierza naszego kraju pod opiekę Maryi i obranie Ją na Królową Polski.

W katedrze bardzo licznie zgromadziła się przede wszystkim młodzież z poznańskich szkół wraz z przedstawicielami władz miejskich i samorządowych, wojska, policji, straży miejskiej, bractw kurkowych i harcerzy. Nawy bazyliki archikatedralnej oraz całe obejście (ambit) prezbiterium wypełniły poczty sztandarowe.

Mówiąc do młodych poznaniaków, bp Fortuniak zwrócił uwagę, iż musimy uświadomić sobie, że „ojczyzna daje nam przeszłość, tzn. że daje nam poczucie oparcia, zakorzenienia, przynależności, tożsamości, poczucie tego, że nie przychodzimy znikąd, że nie wszystko zaczyna się od naszego pokolenia”. Dzięki temu nie trzeba, „poznając siebie, świat, a także Boga, wyważać drzwi otwartych”. Bp Fortuniak wezwał również młodych do pozostania wiernymi naszemu dziedzictwu narodowemu. – Uczyńmy je przedmiotem szlachetnej dumy – mówił. – Przy szacunku dla innych narodów i budowaniu z nimi jedności, zwłaszcza w ramach kontynentu, Europy, pozostaje zawsze umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji, języka, krajobrazu ojczystego – dodał biskup.

Po liturgii jej uczestnicy w uroczystym pochodzie przeszli pod ratusz miejski. Tam uroczystości rocznicowe zakończyło przemówienia Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego i złożenie kwiatów przy posągu króla Stanisława Augusta w ratuszowej Sali Sądowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki