Logo Przewdonik Katolicki

Decydują o sprawach miasta

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Niepełnosprawni z dwudziestu placówek działających na terenie Bydgoszczy wzięli udział w specjalnej sesji Rady Miasta. Spotkanie zorganizowano z okazji 661. urodzin grodu nad Brdą. Takie wyjątkowe spotkania odbywają się od 2000 roku. Ich organizatorem jest Helena Feldheim z warsztatu Modrzew. Pomysł na specjalną sesję zrodził się podczas festynu. Chcieliśmy,...

Niepełnosprawni z dwudziestu placówek działających na terenie Bydgoszczy wzięli udział w specjalnej sesji Rady Miasta. Spotkanie zorganizowano z okazji 661. urodzin grodu nad Brdą.

Takie wyjątkowe spotkania odbywają się od 2000 roku. Ich organizatorem jest Helena Feldheim z warsztatu „Modrzew”. – Pomysł na specjalną sesję zrodził się podczas festynu. Chcieliśmy, aby środowisko niepełnosprawnych poznało pracę prezydenta i miało wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Wśród zaproszonych gości są osoby z siedmiu warsztatów, pięciu środowiskowych domów samopomocy, ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych i integracyjnych – powiedziała.

Niepełnosprawni wygłosili podczas sesji trzynaście postulatów, prosząc prezydenta o ich spełnienie. – Rozmawiamy o problemach, które nas nurtują, a jednocześnie świętujemy urodziny miasta. Na pewno nie chciałbym zmieniać miejsca swojego zamieszkania. Tutaj chcę żyć, rozwijać się i budować dalszą przyszłość – powiedział Piotr Pawłowski ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Bławatek”, który podczas sesji wykonał utwór Budki Suflera „Piąty bieg”.

Na sali był obecny diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. Ksiądz Janusz Tomczak podkreślił, że wypowiedzi niepełnosprawnych są głosem całego środowiska, które upomina się o ważne sprawy. – Oni wołają o naprawę tych rzeczy, które są istotne w ich codziennym funkcjonowaniu. Taka inicjatywa spotkań jest nam wszystkim bardzo potrzebna – powiedział.

Dzięki takim prośbom w ostatnim roku zostały zniesione przez prezydenta opłaty za psy, które jeżdżą z wolontariuszami do ośrodków niepełnosprawnych oraz szpitali. Przy jednym z warsztatów terapii zajęciowej ustawiono także sygnalizację świetlną oraz ograniczono prędkość ruchu, co ułatwiło chorym poruszanie się. – To są ważni obywatele naszego miasta. Dlatego tak bardzo cenię wymianę poglądów i ich uwagi na temat konieczności łamania barier – powiedział prezydent Konstanty Dombrowicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki