Logo Przewdonik Katolicki

Festiwal: X Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa tradycja"

Natalia Budzyńska
Fot.

X Festiwal Muzyki Folkowej Nowa Tradycja Studio Koncertowe Polskiego Radia, Warszawa, 10-13 maja Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo znane są polskie zespoły folkowe poza granicami naszego kraju. Doskonałym przykładem jest zespół Kapela ze Wsi Warszawa, laureat jednego z festiwali Nowa Tradycja, który w ciągu roku koncertuje właściwie tylko...

X Festiwal Muzyki Folkowej
„Nowa Tradycja”
Studio Koncertowe Polskiego Radia, Warszawa, 10-13 maja


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo znane są polskie zespoły folkowe poza granicami naszego kraju. Doskonałym przykładem jest zespół Kapela ze Wsi Warszawa, laureat jednego z festiwali „Nowa Tradycja”, który w ciągu roku koncertuje właściwie tylko za granicą. Zapraszany jest na wszystkie możliwe festiwale muzyki folkowej na świecie. I proszę nie mylić prawdziwego folku z zespołami typu „Mazowsze” czy „Śląsk”. Współczesne zespoły folkowe sięgają korzeni, uczą się specyficznej gry na instrumentach i śpiewu od najstarszych mieszkańców zapomnianych wiosek i rewelacyjnie je odtwarzają. Jednak to nie tylko zwykłe odtwórstwo: rdzenna muzyka z mazowieckich pól i łąk czy podkarpackich lasów wzbogacona jest często o nowe współczesne brzmienia. Nie chodzi tu bowiem o to, że muzyka ta istnieje jedynie w jakimś skansenie i się nie rozwija – owszem, ona żyje i o tym chcą nas przekonać zespoły takie jak Kapela ze Wsi Warszawa czy Village Kollektiv.

Od 1998 roku przez radiowy festiwal przewinęło się kilkaset zespołów, wśród laureatów znalazło się ponad pięćdziesiąt, reprezentujących różne nurty muzyki, od tej bliskiej tradycyjnej ludowej, po etno jazz czy etno rock. Dziesięć lat temu ruch folkowy w Polsce jeszcze raczkował, dziś to prężna scena muzyczna mająca swoje imprezy, strony internetowe i pisma. Tutaj zaczynali swoją drogę wspomniana Kapela ze Wsi Warszawa, The Cracow Klezmer Band, Muzykanci, Joanna Słowińska, Klezzmates, Chudoba i wiele wiele innych zapisujących nowe drogi w muzyce korzeni. W tym roku w ciągu czterech festiwalowych dni wystąpią: Kroke, Kwadrofonik, Zakopower, Kapela Brodów, Fonó Orchestra z Węgier, Haddy N’jie & Becaye Aw z Norwegii i oczywiście Kapela ze Wsi Warszawa (jeden z nielicznych koncertów w Polsce w ostatnich latach).

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Muzyki Folkowej. Udział w nim biorą zespoły lub soliści, których twórczość jest inspirowana polską muzyką ludową lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki