Logo Przewdonik Katolicki

Jak być dobrym tatą

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym Jana Pawła II Caritas Diecezji Bydgoskiej odbyły się dwudniowe warsztaty zatytułowane Sekrety najlepszych ojców. Program zajęć przygotowało lubelskie Centrum Ojcostwa Tato.net. Zajęcia w siedzibie bydgoskiego ośrodka Caritas przeprowadzono po raz pierwszy. Spotkania, przeznaczone tylko dla ojców, mają służyć pogłębieniu...

W Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym Jana Pawła II Caritas Diecezji Bydgoskiej odbyły się dwudniowe warsztaty zatytułowane „Sekrety najlepszych ojców”. Program zajęć przygotowało lubelskie „Centrum Ojcostwa Tato.net”.

Zajęcia w siedzibie bydgoskiego ośrodka Caritas przeprowadzono po raz pierwszy. Spotkania, przeznaczone tylko dla ojców, mają służyć pogłębieniu ich relacji z dzieckiem. – Wśród najważniejszych sekretów dobrego ojcostwa znajdują się zaangażowanie, znajomość dziecka, konsekwencja i stabilność, szacunek i miłość do matki, przywództwo i ochrona, wyposażenie duchowe oraz aktywne słuchanie. Na zajęciach każdy z tych sekretów zostaje „rozpracowany” – powiedziała Agnieszka Remiszewicz. Kierownik Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego im. Jana Pawła II uważa, że ojcowie, którzy uczestniczą w warsztatach, chcą ponosić pełną odpowiedzialność za wychowanie dziecka na równi z mamą. – Oni są świadomi tego, że ojcostwo się opłaca – dodała.

Zajęcia poprowadził trener dr Grzegorz Grochowski z Gdańska, który współpracuje z Fundacją św. Cyryla i Metodego. – Aby być dobrym ojcem, nie wystarczy dieta cud, która wszystko załatwi. Istnieją jednak pewne zasady, których przestrzeganie sprawi, że ojcostwo przyniesie owoce. Najważniejsze jest to, aby w tę rolę się zaangażować. Bycie tatą powinno się traktować jak najważniejszą karierę w życiu – powiedział. Według teologa i wykładowcy na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, badania wykazują, że dzieci wychowujące się bez aktywnych ojców znacznie trudniej odnajdują szczęście w życiu i wchodzą w role społeczne. – Wyniki sygnalizują również poważny problem braku ojca w rodzinie – jest on udziałem bardzo dużej liczby małżeństw. Jest to zagadnienie, które będzie się pogłębiało. Tego typu inicjatywy są niejako próbą zahamowania tego zjawiska – dodał.

W zajęciach uczestniczyło 21 ojców. – Chciałbym poszerzyć swoje umiejętności ojcowskie w wychowaniu dziecka. Rola taty jest dziś bardzo trudna. W tej kwestii jest dużo do zrobienia. Największym problemem współczesnych ojców jest chyba brak czasu – powiedział Rafał Sobaszkiewicz ze Żnina. – To są sprawy, w które warto inwestować. Może to będzie dla nas pomocą w wychowaniu własnych dzieci – dodał Karol Remiszewicz.

Tato.net jest miejscem spotkania osób, dla których ważne są zagadnienia dotyczące roli ojca w życiu dzieci i całej rodziny. Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na zapotrzebowanie wielu rodzin.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki