Logo Przewdonik Katolicki

Wystawa: "Szopka neapolitańska", "Szopka krakowska"

Natalia Budzyńska
Fot.

Szopka neapolitańska, Szopka krakowska Kraków, Muzeum Historyczne Pałac Krzysztofory, Wystawa czynna do 11.02. Budowanie szopek krakowskich na doroczny konkurs, którego pierwsza edycja odbyła się w 1937 roku, stało się już tradycją. Szopkę zbudować może każdy. Musi być jednak spełniony jeden warunek: szopka musi posiadać elementy charakterystyczne...

„Szopka neapolitańska”, „Szopka krakowska”
Kraków, Muzeum Historyczne – Pałac Krzysztofory, Wystawa czynna do 11.02.

Budowanie szopek krakowskich na doroczny konkurs, którego pierwsza edycja odbyła się w 1937 roku, stało się już tradycją. Szopkę zbudować może każdy. Musi być jednak spełniony jeden warunek: szopka musi posiadać elementy charakterystyczne dla szopki krakowskiej. To bowiem odróżnia ją na całym świecie od innych szopek: tylko w szopkach krakowskich odnajdziemy fantazyjnie przetworzone i połączone zminiaturyzowane elementy architektury Krakowa. Tradycja krakowskich szopek wywodzi się z XIX wieku. Jej budowniczymi i konstruktorami byli murarze i robotnicy budowlani, wśród których wytworzył się nawet odrębny cech „szopkarzy”. Początkowo tworzyli dwa rodzaje szopek: te małe stawiano pod choinki, a duże przeznaczone były do przedstawień jasełkowych. Niestety ten ostatni zwyczaj nie odrodził się w Krakowie. Podczas konkursu wybiera się najpiękniejsze szopki, które trafiają na wystawę i do zbiorów muzeum. Często pokazywane są na świecie, gdzie wzbudzają zawsze wielki podziw.

Równocześnie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać szopki z innej części Europy. Aż 79 bożonarodzeniowych szopek z Neapolu po raz pierwszy przyjechało do Krakowa. Różnią się od krakowskich niezwykłym wprost realizmem przedstawienia. Wprawdzie zdarza się, że tłem wydarzeń jest Neapol, jednak Święta Rodzina zawsze znajduje się w grocie, która umieszczona jest w centralnym miejscu. Maryja, Józef, pasterze, Trzej Królowie przedstawiani są w strojach z epoki, a te szyte są ręcznie ze szlachetnych tkanin. Szopka neapolitańska osiągnęła największą popularność w XVIII wieku, wtedy również szczyciła się największym kunsztem. Tworzono ją na dworze królewskim, ale także w domach ubogich mieszczan. Podczas gdy szopki krakowskie robione są z tektury i staniolu, szopki neapolitańskie są wykonane głównie z ceramiki. Na krakowskiej wystawie można zobaczyć również okazy rzeźbione w morskich muszlach i w koralu.

Tak jak nasze szopki krakowskie można rozpoznać na pierwszy rzut oka, tak i te z Neapolu są wielką atrakcją całych Włoch.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie i Towarzystwem „Pro Loco” Giffoni Valle Piana, który organizuje w Giffonii wystawy szopek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki