Logo Przewdonik Katolicki

Wojna w ZBiR-ze

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Zaostrza się trwający od kilku tygodni spór gazowy między Rosją a Białorusią. 1 stycznia dwukrotnie wzrosła cena, za jaką Rosja sprzedaje Białorusi gaz ziemny. Jednocześnie wprowadzono opłatę celną na dostarczaną jej ropę naftową w wysokości 180 dolarów za tonę. Reagując na podwyższenie przez Rosję ceny importowanego przez Białoruś gazu ziemnego z 47 do 100 dolarów za tysiąc...

Zaostrza się trwający od kilku tygodni spór gazowy między Rosją a Białorusią. 1 stycznia dwukrotnie wzrosła cena, za jaką Rosja sprzedaje Białorusi gaz ziemny. Jednocześnie wprowadzono opłatę celną na dostarczaną jej ropę naftową w wysokości 180 dolarów za tonę.

Reagując na podwyższenie przez Rosję ceny importowanego przez Białoruś gazu ziemnego z 47 do 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, prezydent Alaksander Łukaszenka zarządził obłożenie tranzytu rosyjskiej ropy przez terytorium Białorusi do państw trzecich opłatą celną w wysokości 45 dolarów za tonę. Zarządzenie to obowiązuje wstecznie od 1 stycznia. „Suwerenności i niepodległości nie da się sprzedać za jakąkolwiek ilość gazu ziemnego lub ropy” – oświadczył białoruski prezydent.

Rosyjskie ministerstwo gospodarki przekazało ambasadzie Białorusi w Moskwie notę wzywającą do cofnięcia opłat celnych za tranzyt ropy. Nota wskazuje na zagrożenie rytmiczności dostaw dla odbiorców w zachodniej i wschodniej Europie. Przebiegającym przez Białoruś rurociągiem „Przyjaźń” Rosja eksportuje ropę między innymi do Polski i Niemiec.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki