Logo Przewdonik Katolicki

Tak uczył Jan Paweł II: Żyć Ewangelią pokoju

Michał Gryczyński
Fot.

7 czerwca 1999 r. w Toruniu, w rozważaniu wygłoszonym podczas nabożeństwa czerwcowego, Jan Paweł II przywołał jedną z litanijnych inwokacji: Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze.... Przypomniał zarazem, że Toruń zyskał w historii nie tylko sławę miasta Mikołaja Kopernika, ale i miejsca inicjatyw pokojowych, takich jak Colloquium Charitativum spotkanie europejskich...

7 czerwca 1999 r. w Toruniu, w rozważaniu wygłoszonym podczas nabożeństwa czerwcowego, Jan Paweł II przywołał jedną z litanijnych inwokacji: „Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze...”. Przypomniał zarazem, że Toruń zyskał w historii nie tylko sławę miasta Mikołaja Kopernika, ale i miejsca inicjatyw pokojowych, takich jak Colloquium Charitativum – spotkanie europejskich katolików, luteranów i kalwinistów – czy słynne traktaty toruńskie. Ojciec Święty wskazał na Serce Jezusa jako źródło prawdziwego pokoju i podkreślił, że Ewangelią pokoju żyje Kościół, głosząc ją wszystkim ludom i narodom.

Wskazując na świadectwo życia beatyfikowanego tego dnia toruńskiego kapłana męczennika Stefana Wincentego Frelichowskiego, Papież ukazał je w świetle szczęścia osiąganego przez tych, którzy – dzięki zjednoczeniu z Bogiem – stają się ludźmi pokoju. A zarazem zaapelował do wszystkich, zwłaszcza do kapłanów, o świadectwo miłosiernej miłości Boga.

Jan Paweł II podkreślił również, że warunkiem zachowania pokoju jest zakorzenienie w wyższych wartościach, oparcie na normach moralnych i otwarcie się na Boga. Pokój rodzi się bowiem z „ładu moralnego, porządku etycznego i zachowania Bożych przykazań”, a nie z religijnej obojętności i płytkiego pragmatyzmu. Zaapelował także do rodziców i wychowawców o wychowywanie młodych ludzi w klimacie prawdziwego pokoju: „Historia i współczesność pokazują, że świat nie może dać pokoju. Świat jest bezradny. Dlatego trzeba mu wskazywać Jezusa Chrystusa, który przez śmierć na krzyżu zostawił ludziom swój pokój, zapewniając nam swą obecność przez wszystkie wieki (por. J 14, 27-31). Ileż niewinnej krwi zostało przelanej w dwudziestym wieku w Europie i na całym świecie, ponieważ różne systemy polityczne i społeczne odeszły od Chrystusowych zasad gwarantujących sprawiedliwy pokój. Ile krwi niewinnej przelewa się na naszych oczach”.

W ostatnich słowach Jan Paweł II przytoczył słowa swego Orędzia wielkanocnego „Urbi et Orbi”, w którym wyraził nadzieję, że pokój jest nie tylko możliwy, ale i konieczny, jest pierwszą powinnością wszystkich”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki