Logo Przewdonik Katolicki

Rozdać swoje talenty innym

Danuta Chodera
Fot.

Wanda Różycka-Zborowska, reżyser, scenarzysta i pedagog z Poznania, została laureatką piątej edycji ogólnopolskiej Nagrody dla Twórców Pierścień Mędrców Betlejemskich. Tę jedyną w Polsce nagrodę przyznawaną za głoszenie przez sztukę Prawdy Ewangelii wręczył znakomitej dokumentalistce bp Marek Jędraszewski, przewodniczący Rady Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych...

Wanda Różycka-Zborowska, reżyser, scenarzysta i pedagog z Poznania, została laureatką piątej edycji ogólnopolskiej Nagrody dla Twórców „Pierścień Mędrców Betlejemskich”.

Tę jedyną w Polsce nagrodę przyznawaną za głoszenie przez sztukę Prawdy Ewangelii wręczył znakomitej dokumentalistce bp Marek Jędraszewski, przewodniczący Rady Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej, po Mszy św. sprawowanej w poznańskiej katedrze w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), 6 stycznia.

Sztuka – pomocnica człowieka
Szczególną rolę w dziele przemiany świata, na co zwrócił uwagę duszpasterz środowisk twórczych ks. dr Antoni Klupczyński, odgrywają twórcy kultury, jeśli czerpią natchnienie z Prawdy Objawionej i dzielą się Dobrą Nowiną z innymi. Taką artystką, jak podkreślił w laudacji dr Mikołaj Jazdon, „wielkiego serca i hartu ducha”, jest Wanda Różycka-Zborowska, „której filmowy dorobek wzbogacił naszą kulturę w obrazy szczególne i wyjątkowe (…), opowieści o heroizmie i cierpieniu, trwaniu w prawdzie i miłości, budowaniu na solidnym fundamencie wiary, wierności sobie i własnym ideałom”. Uprawiana w ten sposób twórczość artystyczna w pełni zasługuje na miano „pomocnicy człowieka”, miano, które – według słów Jana Pawła II – jest „wspaniałą definicją i wspaniałym zadaniem sztuki”.

– Dziękuję Panu Bogu za dar, że jestem artystą i w tym duchu odbieram tę nagrodę – powiedziała wzruszona Wanda Różycka-Zborowska. – To cel sztuki i cel mojego życia: rozdać wszystkie swoje talenty innym, w służbie Prawdy i Piękna – dodała laureatka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki