Logo Przewdonik Katolicki

Pierścień Mędrców Betlejemskich

Błażej Tobolski
Fot.

W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) już po raz piąty zostanie przyznany Pierścień Mędrców Betlejemskich ogólnopolska nagroda dla twórców kultury. Ogłoszenie laureata nastąpi 6 stycznia o godz. 10 w katedrze poznańskiej. Wtedy też abp Stanisław Gądecki, który przewodniczyć będzie Mszy św., uroczyście wręczy Pierścień Mędrców Betlejemskich 2006. W...

W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) już po raz piąty zostanie przyznany Pierścień Mędrców Betlejemskich – ogólnopolska nagroda dla twórców kultury.

Ogłoszenie laureata nastąpi 6 stycznia o godz. 10 w katedrze poznańskiej. Wtedy też abp Stanisław Gądecki, który przewodniczyć będzie Mszy św., uroczyście wręczy Pierścień Mędrców Betlejemskich 2006. W tym roku nominowani do tej nagrody są: Piotr Adamczyk, Krzysztof Krauze, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wanda Różycka-Zborowska i Andrzej Seweryn.

Dla poszukujących prawdy
O przesłaniu nagrody mówi ks. dr Antoni Klupczyński, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej, które od 2002 r. przyznaje Pierścienie Mędrców Betlejemskich:

– Nagroda ta niesie ze sobą przede wszystkim przesłanie Dobrej Nowiny, ukazane w podróży Mędrców ze Wschodu (por. Mt 2, 1-12). Ich wędrówka ukazuje nam znaczenie poszukiwania prawdy w życiu człowieka. Umysły i serca Mędrców zaintrygowała gwiazda, prowokując podjęcie wysiłku pójścia za nią właśnie dla odkrycia prawdy. W efekcie doprowadziła ich do Jezusa narodzonego w Betlejem, w którym potrafili rozpoznać prawdziwego Boga i oddać Mu pokłon. W tym wydarzeniu ukazane są również dwie rzeczywistości pochodzące od Boga: stworzenie i odkupienie przenikające się wzajemnie. Do ich ukazywania szczególnie powołany jest właśnie artysta, twórca kultury, ze względu na otrzymany dar wrażliwości artystycznej i poznawczej. To od niego zależy także, co przekaże odbiorcy: prawdę czy fałsz? Jednak najpierw samemu musi odkryć prawdę, podjąć wysiłek dotarcia do niej, niczym Mędrzec ze Wschodu.

31 grudnia o godz. 12.15 w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę św. dziękczynną za mijający 2006 rok.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki