Logo Przewdonik Katolicki

Ślubowanie na sztandar

s. Janina Sabat USJK
Fot.

Zespół Szkół Katolickich im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu ma własny sztandar. 21 grudnia 2006 r. jego poświęcenia podczas uroczystej Eucharystii w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej dokonał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Po Mszy św. zgromadzeni obejrzeli przedstawienie: jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów pierwszej klasy gimnazjum. Następnie odbyła...

Zespół Szkół Katolickich im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu ma własny sztandar. 21 grudnia 2006 r. jego poświęcenia podczas uroczystej Eucharystii w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej dokonał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.

Po Mszy św. zgromadzeni obejrzeli przedstawienie: jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów pierwszej klasy gimnazjum. Następnie odbyła się szkolna wigilia z udziałem zaproszonych gości, wśród których byli m.in. prezydent Sieradza Jacek Walczak, wiceprezydent Jacek Przybyłek oraz Jarosław Kaźmierczak, wójt gminy Sieradz.

Sztandar ufundowali Krystyna i Stanisław Adamczykowie. Ważne jest, aby uczniowie ZSK w Sieradzu pamiętali, co jest istotą sztandaru, jaka jest jego symbolika i ranga. To właśnie sztandar jest widomym znakiem uosabiającym szkołę, najważniejszym symbolem wartości ducha: patriotyzmu, honoru i wierności tradycji i ideałom, którym hołdowała patronka. Rangę sztandaru podnosi jego poświęcenie; należy go otaczać czcią i oddawać należne honory. Zwrócił na to uwagę, podczas ceremonii przekazywania sztandaru uczniom, dyrektor szkoły ks. kan. Jan Witkowski. „My, nauczyciele i uczniowie, ślubujemy być wierni Ewangelii Chrystusowej i kochać naszą Ojczyznę, Polskę. Będziemy kultywować dobre tradycje naszego kraju, szanować język i kulturę ojczystą. Będziemy wierni ideałom naszej patronki, świętej Urszuli Ledóchowskiej” – brzmiała rota ślubowania na sztandar, które złożyli w imieniu wspólnoty szkolnej jej reprezentanci.

Sztandar umieszczony jest na drewnianym drzewcu. Na awersie znajduje się godło Polski; rewers zdobi wizerunek św. Urszuli Ledóchowskiej otoczony napisem: Zespół Szkół Katolickich. W lewym górnym rogu widnieje herb Sieradza, a w pozostałych emblematy szkół stanowiących ZSK w Sieradzu. W górnym prawym rogu jest logo Katolickiej Szkoły Podstawowej, a w dolnych – po lewej logo Ogólnokształcego Liceum Katolickiego, po prawej ­– Gimnazjum Katolickiego.

Niecodzienna, historyczna uroczystość jeszcze bardziej zintegrowała społeczność szkolną, wyzwoliła w młodzieży wiele inicjatyw, co zauważył jej główny organizator, wicedyrektor ZSK ks. Radosław Kobiela.

Ksiądz biskup Mering w homilii podkreślił szczególną rolę szkoły katolickiej w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, co może stać się dla nich mocnym oparciem w dorosłym życiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki