Sieradz uczcił patronkę

W 2006 roku, za zgodą Stolicy Apostolskiej, św. Urszula

Ledóchowska, założycielka Zakonu Sióstr Urszulanek Serca

Jezusa Konającego, została ogłoszona patronką Sieradza wobec Boga. W tym roku obchody patronalnego święta (wyznaczonego na 29 maja) odbyły się po raz pierwszy. Uroczystej Eucharystii w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej przewodniczył biskup pomocniczy...
Czyta się kilka minut

W 2006 roku, za zgodą Stolicy Apostolskiej, św. Urszula

Ledóchowska, założycielka Zakonu Sióstr Urszulanek Serca

Jezusa Konającego, została ogłoszona „patronką Sieradza wobec Boga”. W tym roku obchody patronalnego święta (wyznaczonego na 29 maja) odbyły się po raz pierwszy. Uroczystej Eucharystii w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej przewodniczył biskup pomocniczy Stanisław Gębicki.

Niezwykłe miejsce

Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej, oprócz innych zadań, realizuje ideały właściwe dla charyzmatu patronki – pogłębioną formację i katechizację, wychowanie dzieci i młodzieży. W kompleksie parafialnym, wybudowanym wokół kościoła, znajduje się zespół szkolny (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia), supernowoczesna hala sportowa (będzie służyć całemu miastu) i kompleks sportowy (boiska ze sztuczną nawierzchnią). Wyjątkowa parafia jest dziełem życia i owocem zaangażowania proboszcza, ks. kan. Jana Witkowskiego. Dosłownie przez płot z parafią graniczy dom sióstr urszulanek, które prowadzą cenione w Sieradzu przedszkole.

Przykład rodziców

29 maja ks. bp. Gębickiego powitały władze Sieradza, poczty sztandarowe, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, dzieci komunijne i przedszkolne. Ksiądz biskup poświęcił znajdujące się przed kościołem św. Urszuli Ledóchowskiej figury Maryi, św. Jana Apostoła i św. Urszuli Ledóchowskiej, a wewnątrz świątyni – nowy wystrój tabernakulum oraz bocznej kaplicy Matki Bożej. Ksiądz proboszcz, witając dostojnego gościa, podziękował jemu i biskupowi diecezjalnemu Wiesławowi Meringowi, który przesłał list i błogosławieństwo dla parafian. – W domu rodzinnym

św. Urszuli ważniejsze wydarzenia rozpoczynano Eucharystią. Urszula odpowiedziała na dar powołania dzięki temu, że wzrastała w odpowiedniej atmosferze; to bardzo ważne, by młodzi mogli na przykładzie życia rodziców budować własne życie – stwierdził w homilii ks. bp Gębicki.

Po Sumie odpustowej rzesza wiernych wzięła udział w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Po południu ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania licznej grupie młodzieży, wskazując, że droga dojrzałości chrześcijańskiej wiedzie przez realizację Dekalogu i przyjęcie zbawczego krzyża Chrystusa. Wzór takiej postawy daje nam

św. Urszula Ledóchowska.

Dzieci podbiły serca publiczności przedstawieniem

o św. Urszuli Ledóchowskiej

W oczach najmłodszych

Święto stało się okazją do przeprowadzenia i podsumowania konkursów szkolnych (patronat: Urząd Miejski w Sieradzu). W konkursie plastycznym pt. „Św. Urszula Ledóchowska patronką Sieradza”, pierwsze miejsca zajęły: Monika Gwiazda z I LO im. Kazimierza Jagiellończyka (za kalendarz o świętej pt. „Apostolstwo uśmiechu”) oraz Dominika Jędrzejewska, uczennica SP nr 9 (za kartkę pocztową ze św. Urszulą). – Najbardziej imponuje mi pogoda ducha św. Urszuli i jej otwarcie na drugiego człowieka, niezależnie od pochodzenia czy wyznania – mówiła tuż po rozstrzygnięciu konkursu Monika Gwiazda. Do konkursu wiedzy o św. Urszuli pn. „Wędrówka ku świętości” przystąpiło osiem drużyn z sieradzkich gimnazjów. Do finału dotarły reprezentacje: Gimnazjum Katolickiego, Gimnazjum Gminy Sieradz i Gimnazjum Publicznego nr 2. Zwyciężyła drużyna uczniów Gimnazjum Katolickiego w składzie: Tomasz Pawlak, Piotr Kobryń i Marcin Pęczek.

Na zakończenie uroczystości, w przedstawieniu ukazującym życie – najpierw Julci, a później m. Urszuli Ledóchowskiej, wystąpiła grupa uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 26/2007