Logo Przewdonik Katolicki

Słowniczek liturgiczny: Co to jest Eucharystia?

Ks. Jacek Zjawin
Fot.

Eucharystia (gr. Eucharistía, czyli dziękczynienie). Jedno z określeń pamiątki i uobecnienia Ostatniej Wieczerzy. Nazwa koncentruje się wokół modlitwy dziękczynnej (prefacji), która zawiera zwrócone do Boga dziękczynienie za wszelkie dobrodziejstwa. Począwszy od tych największych: stworzenie świata i uratowanie grzesznej ludzkości przed śmiercią wieczną, a skończywszy...

Eucharystia (gr. Eucharistía, czyli „dziękczynienie”). Jedno z określeń pamiątki i uobecnienia Ostatniej Wieczerzy. Nazwa koncentruje się wokół modlitwy dziękczynnej (prefacji), która zawiera zwrócone do Boga dziękczynienie za wszelkie dobrodziejstwa. Począwszy od tych największych: stworzenie świata i uratowanie grzesznej ludzkości przed śmiercią wieczną, a skończywszy na powszednich potrzebach zaspokajanych przez Opatrzność Bożą.

Inne terminy na określenie Eucharystii: łamanie chleba, błogosławienie kielicha, gromadzenie się pochodzą ze starożytności chrześcijańskiej i miały za zadanie zakamuflować spotkania prześladowanych chrześcijan. Chrześcijanin to człowiek „eucharystyczny” – dziękuje Bogu za wszystko i w każdej życiowej sytuacji.

Uczestnictwo w Eucharystii uzdalniało pierwszych chrześcijan do oddania życia za wiarę w Jezusa Chrystusa – nas uzdalnia do przeżywania z wiarą codzienności. By owocniej przeżywać Eucharystię, warto szukać i przechowywać w pamięci znaki Bożej dobroci dla nas – to sprawia, że każda Eucharystia staje się prawdziwym dziękczynieniem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki