Logo Przewdonik Katolicki

Kalendarium powstańcze cz. 3

Błażej Tobolski
Fot.

16 lutego W Trewirze został przedłużony rozejm między Niemcami a państwami ententy. Obejmował on również front wielkopolski tym samym armia powstańcza została uznana za wojsko sprzymierzone. Mimo zawartego rozejmu w Wielkopolsce nadal toczą się walki. 28 czerwca Niemcy podpisały traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Czyn zbrojny...

16 lutego
W Trewirze został przedłużony rozejm między Niemcami a państwami ententy. Obejmował on również front wielkopolski – tym samym armia powstańcza została uznana za wojsko sprzymierzone. Mimo zawartego rozejmu w Wielkopolsce nadal toczą się walki.

28 czerwca
Niemcy podpisały traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Czyn zbrojny Wielkopolan zakończył się sukcesem.

10 stycznia 1920
W życie wszedł traktat wersalski, na mocy którego armia powstańcza miała przejąć Pomorze oraz te miejscowości w Wielkopolsce, które do tej pory pozostawały w rękach niemieckich (m.in. Leszno i Rawicz).

8 marca
Likwidacja frontu wielkopolskiego – koniec ery powstania wielkopolskiego.

Na podstawie www.city.poznan.pl/powstanie

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki