Logo Przewdonik Katolicki

W stu procentach katolickie wyspy...

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Fot.

Na początku XVIII wieku misjonarze Ducha Świętego zaczęli współpracować z paryskim Seminarium Misji Zagranicznych, które ewangelizowało wówczas tereny na Dalekim Wschodzie i w Kanadzie. Za jego pośrednictwem kapłani z Seminarium Ducha Świętego wyjechali do Kambodży, Chin, Indii i do Kanady. Pierwsi z nich dotarli już w 1732 roku. Rok 1763 był szczególnie ważny dla misjonarzy ze...

Na początku XVIII wieku misjonarze Ducha Świętego zaczęli współpracować z paryskim Seminarium Misji Zagranicznych, które ewangelizowało wówczas tereny na Dalekim Wschodzie i w Kanadzie. Za jego pośrednictwem kapłani z Seminarium Ducha Świętego wyjechali do Kambodży, Chin, Indii i do Kanady. Pierwsi z nich dotarli już w 1732 roku.

Rok 1763 był szczególnie ważny dla misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Zmarł ojciec Ludwik Bouic, aż 53 lata kierujący zgromadzeniem. W tym czasie skończyła się też 7-letnia wojna między Francją a Anglią, wskutek której Kanada znalazła się pod wpływami angielskimi. Przy Francji pozostały jednak dwie małe wyspy Saint Pierre i Miquelon. W 1765 roku utworzono z nich oddzielną prefekturę apostolską i powierzono ją misjonarzom ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Jest to pierwsze terytorium misyjne, nad którym duchacze bezpośrednio do dziś sprawują opiekę.

Najnowsze statystyki podają, że na 6 tys. mieszkańców Saint Pierre i Miquelon... 6 tys. to katolicy, czyli 100 proc. ludności wysp jest wyznania rzymskokatolickiego! Jako ciekawostkę warto podać, że jest to jedyny region na świecie (obok Watykanu), gdzie nie ma innowierców!

Saint Pierre i Miquelon administracyjnie należą do Francji, lecz posiadają bardzo szeroką autonomię. Wyspy są położone na Oceanie Atlantyckim w Ameryce Północnej, na południowym wybrzeżu Nowej Fundlandii.

Obecnym wikariuszem apostolskim jest tam od 17 lutego 2000 roku ojciec ze Zgromadzenia Ducha Świętego, bp Lucien Fischer CSSp, były przełożony domu zakonnego w Saverne w Alzacji. Urodził się 27 listopada 1933 roku w Strasburgu, 30 września 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Sakry biskupiej 18 czerwca 2000 roku udzielił mu abp Joseph Marie Doré, metropolita Strasburga.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki