Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają młodych Polaków w Niemczech

Patryk i Szymon
Fot.

Jak wyglądaj relacje między młodymi Polakami a Niemcami? Relacje są bardzo przyjacielskie. W Niemczech jest wiele różnych narodowości, oprócz Niemców mieszkają tu także: Hiszpanie, Turcy, Brazylijczycy, Afrykańczycy. Te grupy młodych zeszły się razem. Wszyscy tworzymy jedną, wielką, międzynarodową rodzinę. Razem bawimy się i pracujemy. Chętnie przyjeżdżam...

Jak wyglądaj relacje między młodymi Polakami a Niemcami?

Relacje są bardzo przyjacielskie. W Niemczech jest wiele różnych narodowości, oprócz Niemców mieszkają tu także: Hiszpanie, Turcy, Brazylijczycy, Afrykańczycy. Te grupy młodych zeszły się razem. Wszyscy tworzymy jedną, wielką, międzynarodową rodzinę. Razem bawimy się i pracujemy. Chętnie przyjeżdżam do Polski i często też wszyscy razem wyjeżdżamy na wakacje do mojej ojczyzny.


Mówi się czasem, że Polacy są dyskryminowani albo inaczej traktowani przez Niemców…

Wiadomo, że są grupy, które trzymają się razem, ale na pewno nie ma jakiejkolwiek dyskryminacji, a nawet niechęci wobec Polaków czy innych narodowości. Nie sądzę, byśmy mieli jakieś problemy w relacjach między sobą.


Większość Niemców to protestanci. Czy trudno być katolikiem w takiej sytuacji?

Nie! Nie jest trudno być katolikiem. Z racji tego, że w Niemczech jest mieszanka narodowościowa, podobnie rzecz się ma z religiami. Ludzi bardzo często interesuje, jak nasza wiara „wygląda”. Wtedy zapraszam znajomych, aby przyszli do kościoła i sami zobaczyli. Traktują wiarę katolicką raczej z zainteresowaniem, a nie z niechęcią czy odrzuceniem. Czasem rozmawiamy ze znajomymi i porównujemy nasze różne religijne zwyczaje. Wielu szuka tego, co można pozytywnego z innych wyznań wynieść.


Czy zmieniło się coś w postrzeganiu głowy Kościoła po wyborze Josepha Ratzingera na papieża? Jak Niemcy odnoszą się do papiestwa?

Na pewno nie są tak mocno związani jak Polacy. Odkąd Joseph Ratzinger został papieżem, Niemcy o wiele bardziej są zainteresowani papiestwem. Wcześniej bardzo mało mówiło się o Papieżu Janie Pawle II. W mediach pojawiały się tylko krótkie informacje z najważniejszych wydarzeń. Teraz się to zmienia. W wiadomościach i gazetach coraz częściej podawane są informacje o Benedykcie XVI.

Na pytania Szymona Puchalskiego i Patryka A. Nachaczewskiego

odpowiedział Łukasz Martyn – Polak mieszkający w Niemczech od 7. roku życia

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki