Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

Dla uczczenia 450. rocznicy urodzin św. Józefa Kalasancjusza, 29 kwietnia w parafii pijarskiej w Sierosławicach koło Kielc ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan przewodniczył Mszy św. odprawionej w intencji dzieci i młodzieży. Uroczystość była jedną z wielu upamiętniających w Polsce życie i działalność tego XVII-wiecznego hiszpańskiego reformatora szkolnictwa. Rewolucyjność...

» Dla uczczenia 450. rocznicy urodzin św. Józefa Kalasancjusza, 29 kwietnia w parafii pijarskiej w Sierosławicach koło Kielc ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan przewodniczył Mszy św. odprawionej w intencji dzieci i młodzieży. Uroczystość była jedną z wielu upamiętniających w Polsce życie i działalność tego XVII-wiecznego hiszpańskiego reformatora szkolnictwa. Rewolucyjność jego systemu nauki polegała m.in. na okazywaniu uczniom serca i cierpliwości zamiast przymusu. Aby rozwinąć swoją działalność, powołał do życia w 1617 r. Zgromadzenie Pawłowe dla Ubogich Matki Bożej od Szkół Pobożnych, popularnie zwane pijarami.

» 29 kwietnia zakończyły się kościelne uroczystości obchodów 60. rocznicy akcji „Wisła” w Przemyślu. Liturgii odprawionej w intencji ofiar akcji przesiedleńczej przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Lubomyr Huzar. Obecni byli na niej także biskupi tego Kościoła z Polski i Niemiec. Po liturgii odbyła się procesja ulicami Przemyśla do oddalonego o 2 km od centrum miasta Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Pikulicach, gdzie odprawiono nabożeństwo za zmarłych, zwane panachydą. W wyniku akcji „Wisła”, przeprowadzonej w okresie maj-lipiec 1947 r., wysiedlono ponad 140 tys. mieszkańców ziem południowo-wschodnich Ukraińców i Łemków i ok. 20 tys. z południowej Lubelszczyzny.

» W Katowicach zakończyła się konferencja, zorganizowana przez Zakład Misjologii i Teologii Religii, pod hasłem „Czas pomóc innym”. Była ona poświęcona tematyce Milenijnych Celów Rozwoju, określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Towarzyszyła jej również wystawa pod tym samym tytułem.

Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich przekazuje uczestnikom II Krucjaty Modlitwy za Ojczyznę intencję modlitewną na maj: O ład moralny w życiu politycznym i gospodarczym w naszej ojczyźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki