Logo Przewdonik Katolicki

Reaktywacja

Paweł Ratajczak
Fot.

W Polsce odradzają się korporacje akademickie. Czym one są? Gdzie można je spotkać? Jakich ludzi skupiają? Korporacje akademickie to męskie stowarzyszenia skupiające studentów w określonym mieście akademickim. Początki ruchu korporacyjnego sięgają XIX wieku, a ich rozkwit w Polsce przypada na lata dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to działało blisko 200 korporacji, które za...

W Polsce odradzają się korporacje akademickie. Czym one są? Gdzie można je spotkać? Jakich ludzi skupiają?

Korporacje akademickie to męskie stowarzyszenia skupiające studentów w określonym mieście akademickim. Początki ruchu korporacyjnego sięgają XIX wieku, a ich rozkwit w Polsce przypada na lata dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to działało blisko 200 korporacji, które za cel stawiały sobie obronę i rozwój wartości narodowych. Korporacje były apolityczne, a ideowo bliskie były Kościołowi. Lata 1939-1989 to czasy zakazu legalnego funkcjonowania korporacji studenckich.

Reaktywacja
Szansą dla odnowy ruchu korporacyjnego w Polsce były przemiany roku 1989. Od tego czasu do dziś w całej Polsce reaktywowano kilkanaście korporacji akademickich, które działają obecnie w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Toruniu, Warszawie i Poznaniu. We Wrocławiu założono korporację od podstaw.

Poznań x 5
W Poznaniu działa dziś pięć korporacji. Najstarszą z nich, i reaktywowaną jako pierwsza w latach 1990-1993, jest Lechia, która doprowadziła do reaktywacji pozostałych: Baltii (2002), Chrobrii (2002), Magna-Polonii (2004) i Masovii (2006).

Korporacja Masovia jest najmłodszą z reaktywowanych po wojnie korporacji poznańskich. Początkami sięga roku 1924. W latach przedwojennych organizowała m.in. wysyłkę książek na Mazury, które znajdowały się w granicach niemieckich. Właśnie od działań związanych na rzecz odzyskania Mazurami pochodzi jej nazwa.

Do Masovii należą studenci pięciu poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego, Politechniki Poznańskiej, Akademii Ekonomicznej i Akademii Rolniczej. Profil korporacji określają cztery hasła ideowe: Religio – wskazuje na wiarę katolicką; Patria – na zakorzenienie w bieżących sprawach Polski; Scienta – na fakt, że wszyscy studiują i przez naukę chcą się przygotować do życia zawodowego i Amicitia – na przyjaźń, która ma łączyć korporantów dożywotnio.

Masoviacy, podobnie jak członkowie pozostałych poznańskich korporacji, spotykają się raz w tygodniu na konwentach naukowych, podczas których poruszane są tematy z zakresu wiary, życia publicznego i savoir vivre’u. Często prowadzącym jest zaproszony specjalista z danej dziedziny. Poza konwentami organizowane są wspólne wyjścia do teatru i wyjazdy integracyjne. W tym roku planowany jest wyjazd wakacyjny na Mazury.

Fidułka i komers
Korporacja to także rozrywka i zabawa. Średnio co półtora miesiąca organizowana jest fidułka. Jest to zabawa w miejscu, gdzie spotykają się korporanci w ciągu tygodnia. Podczas niej pije się piwo i śpiewa piosenki, panuje wesoły nastrój. Raz w semestrze natomiast organizowany jest komers. Jest to najważniejsza uroczystość korporacyjna, gdzie obecność jest obowiązkowa. Podczas komersu obchodzi się rocznicę powstania korporacji lub przyjmuję się nowych członków.

Korporacja daje studentom do niej należącym możliwość poznania życia studenckiego z innej strony. Stwarza sposobność zaangażowania się w inicjatywy przez korporacje organizowane; pozwala brać udział w spotkaniach pogłębiających wiarę i uczących dobrych manier i zachowania w różnych sytuacjach życia. Ponadto stwarza okazję do nawiązania przyjaźni, której nie jest łatwo znaleźć.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki