Logo Przewdonik Katolicki

Kompleksowa opieka kapłana

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kapłan oraz lekarz odgrywają taką samą rolę w leczeniu chorego człowieka wynika z badań, które przeprowadził znany bydgoski kardiolog, prof. Władysław Sinkiewicz. Ankietę wypełniali pacjenci pięciu różnych oddziałów w szpitalach na terenie Bydgoszczy. Wyniki zostały zaprezentowane podczas spotkania formacyjnego kapłanów, które odbyło się w Hospicjum ks....

„Kapłan oraz lekarz odgrywają taką samą rolę w leczeniu chorego człowieka” – wynika z badań, które przeprowadził znany bydgoski kardiolog, prof. Władysław Sinkiewicz. Ankietę wypełniali pacjenci pięciu różnych oddziałów w szpitalach na terenie Bydgoszczy.

Wyniki zostały zaprezentowane podczas spotkania formacyjnego kapłanów, które odbyło się w Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki.

Według naukowca, lekarzowi trudno jest leczyć ciało, w którym choruje dusza. – Powołanie kapłana i lekarza, wypełniane pośród chorych, bardzo mocno się zazębia i kumuluje. Powstaje pewna jedność w stosunku do człowieka, który oprócz ciała ma duszę i sumienie – powiedział prof. Władysław Sinkiewicz. Ordynator Oddziału Kardiologii z Zakładu Diagnostyki Kardiologicznej w Szpitalu dr. Jana Biziela w Bydgoszczy omówił, na podstawie badań, zagadnienie powołania kapłana i lekarza wobec chorego. – Wyniki mówią o dużych oczekiwaniach chorych względem osób duchownych. Zarówno personel, jak i cierpiący mają wielką potrzebę kompleksowej opieki. Ona nie ma się tylko ograniczać do posługi sakramentalnej. Ta rola jest widziana szeroko. Jest to wyzwanie, a zarazem skarb, że społeczeństwo nie oczekuje pomocy tylko od lekarzy czy psychologów, ale również od kapłana – podkreślił. Naukowiec zachęcał kapłanów do tego, aby zaczęli jeszcze bardziej doceniać rolę, jaką mają do spełnienia.

Spotkanie w hospicjum zostało zorganizowane pierwszy raz. W dyskusji uczestniczył długoletni kapelan szpitala oraz mistrz nowicjatu Zgromadzenia Ducha Świętego, ojciec Władysław Budziak CSSp. – Dzisiaj jesteśmy z tymi najbardziej potrzebującymi, czyli chorymi oraz cierpiącymi. Najbardziej ubogimi są ci, którzy tracą nadzieję oraz sens życia. Dlatego kapłan jest im bardzo potrzebny. Musimy się nad nimi pochylać tak jak Szymon z Cyreny czy Jan Paweł II. Po to, aby być w tych trudnych momentach, gdy pozostają sami – powiedział.

Tematyka spotkań formacyjnych jest oparta na haśle „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” oraz na wezwaniach, jakie znalazły się w przemówieniu Benedykta XVI do duchowieństwa polskiego. – Ojciec Święty mówił, że kapłani wpatrzeni w Chrystusa powinni żyć życiem skromnym, zawsze być solidarni z wiernymi, do których są posłani. Jak mówi św. Augustyn, kapłan jest tym, który z jednej strony prowadzi ludzi do Boga, ale sam również nieustannie musi siebie kształtować i odnawiać życie wewnętrzne – powiedział odpowiedzialny za formację kapłanów w diecezji ks. dr Rafał Grabowski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki