– Wszyscy wierni wezwani są, aby modlić się w szczególny sposób o powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego – przypominał Benedykt XVI podczas południowej modlitwy Regina Coeli. Swoje rozważania Papież poświęcił obchodzonemu przez Kościół w IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Światowemu Dniu Modlitw o Powołania.
Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego przemówienia:
Drodzy bracia i siostry!
Dziś, w IV Niedzielę Wielkanocną, Niedzielę Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Wszyscy wierni wezwani są, by modlić się w szczególny sposób o powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Przed południem w Bazylice św. Piotra z radością wyświęciłem 22 nowych kapłanów. Pozdrawiając serdecznie tych nowych kapłanów wraz z ich rodzinami i przyjaciółmi, zachęcam was do pamięci o tych, których Pan nie przestaje wzywać po imieniu, jak to uczynił któregoś dnia z apostołami na brzegu Jeziora Galilejskiego, ażeby stali się „rybakami ludzi”, czyli Jego najbliższymi współpracownikami w głoszeniu Ewangelii i w służbie Królestwu Bożemu w tych naszych czasach. Prośmy dla wszystkich kapłanów o dar wytrwałości: aby pozostali wierni modlitwie, sprawowali Msze św. ze stale odnawianym nabożeństwem, żyli wsłuchani w Słowo Boże i przyswajali sobie dzień po dniu te same uczucia i postawę Jezusa Dobrego Pasterza. Z kolei módlmy się za tych, którzy przygotowują się do posługi kapłańskiej i za wykładowców w seminariach Rzymu, Włoch i całego świata; módlmy się za rodziny, aby nie przestawało w nich rozkwitać i dojrzewać „ziarno” powołania do posługi kapłańskiej.
W tym roku tematem Światowego Dnia Modlitw o Powołania jest „Powołanie w służbie Kościoła”. Sobór Watykański II dla ukazania tajemnicy Kościoła w naszych czasach wybrał kategorię „komunii”. Z tego punktu widzenia nabiera wielkiego znaczenia bogata różnorodność darów i urzędów Ludu Bożego. Wszyscy ochrzczeni powołani są do tego, aby przyczyniać się do dzieła zbawienia. W Kościele istnieją jednakże niektóre powołania, w szczególny sposób poświęcone służbie komunii. Pierwszym odpowiedzialnym za komunię katolicką jest Papież, Następca Piotra i Biskup Rzymu; wraz z nim strażnikami i nauczycielami jedności są biskupi, następcy apostołów, wspomagani przez kapłanów. Jednakże na służbie komunii pozostają także osoby konsekrowane oraz wszyscy wierni. W sercu Kościoła komunii znajduje się Eucharystia: odmienne powołania czerpią z tego najwyższego sakramentu duchową moc do nieustannej budowy w miłości jedynego Ciała Kościoła.
Zwracamy się teraz do Maryi, Matki Dobrego Pasterza. Niech Ona, która odpowiedziała z gotowością na wezwanie Boga, mówiąc: „Oto Ja, Służebnica Pańska” (Łk 1, 38), pomoże wszystkim z radością i chęcią przyjąć zaproszenie Chrystusa, by być Jego uczniami, stale ożywianymi pragnieniem stworzenia jednego ducha i jednego serca (por. Dz 4, 32).
W IV Niedzielę Wielkanocną w Bazylice Watykańskiej Benedykt XVI udzielił święceń kapłańskich 22 diakonom z diecezji Rzymu. Wśród nich był także Polak, 26-letni ks. Mirosław Ziomek z Krosna oraz Juan Carlos Rugel Mari, syn fotografa papieskiego Arturo Mari