Logo Przewdonik Katolicki

Wspólnota wiary i serc

ks. Piotr Siołkowski
Fot.

W tym roku srebrny jubileusz istnienia obchodzi par. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Cettach. Dla wiernych jest to okazja do głębszego zastanowienia się nad historią parafii, do pogłębienia świadomości, czym ona jest i do wzrostu odpowiedzialności za nią. Zanim w Cettach została erygowana parafia, przez prawie dziesięć miesięcy istniał tu i działał ośrodek duszpasterski....

W tym roku srebrny jubileusz istnienia obchodzi par. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Cettach. Dla wiernych jest to okazja do głębszego zastanowienia się nad historią parafii, do pogłębienia świadomości, czym ona jest i do wzrostu odpowiedzialności za nią.

Zanim w Cettach została erygowana parafia, przez prawie dziesięć miesięcy istniał tu i działał ośrodek duszpasterski. W dekrecie z 6 kwietnia 1982 r., podpisanym przez biskupa włocławskiego Jana Zarębę, czytamy m.in.:

1. Dla większej chwały Pana Boga Wszechmogącego i duchowego dobra wiernych, niniejszym dekretem eryguję – zgodnie z kan. 1427 § 1 i 1428 § 2 KPK oraz Motu Proprio papieża Pawła VI „Ecclesiae Sanctae” z 1966 roku, pkt 21 – parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w miejscowości Cetty.

2. Nowa parafia powstaje z podziału parafii Chodecz. Należeć będą do niej następujące miejscowości: Cetty, Broniszewo, Chrustowo, Gawin, Holenderki, Józefowo, Łakno, Łania, Łanięta, Mstowo Majątek, Mstowo Kolonia, Ogorzelewo, Sadok, Sarnowo (do szosy), Strzygi, Strzygi Kolonia, Witoldowo, Zbijewo, Zbijewo Kolonia, Zieleniewo, Żurawice.

9. Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 11 kwietnia 1982 roku. [...] Nową parafię, 278. w diecezji, jej wiernych i księdza proboszcza oddaję pod szczególną opiekę przemożnej Patronki, Najświętszej Maryi Panny. [...] Na wysiłki zmierzające do wzrostu Waszej świętości i na trudy związane z budową świątyni parafialnej całym sercem błogosławię.

* * *


W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia br., obchodziliśmy jubileusz parafii Cetty. Główną część uroczystości stanowiła Eucharystia, którą o godz. 11.30 sprawował biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. W drodze z plebanii do świątyni pasterz diecezji odsłonił i poświęcił znajdującą się przy krzyżu misyjnym tablicę pamiątkową następującej treści (patrz z poniżej):

Srebrny Jubileusz Parafii Cetty
1982-11.04.-2007
obchodzono, gdy:
Papieżem był Benedykt XVI;
Biskupem włocławskim:
ks. bp Wiesław A. Mering;
Proboszczem parafii: ks. dr Piotr Siołkowski.
Parafianie


W kościele ks. biskup poświęcił tablicę, na której widnieją nazwiska proboszczów i zakres lat ich duszpasterskiej posługi w Cettach:
Ks. kan. Tadeusz Skonieczny 1982-1991
Ks. Zbigniew Durczyński 1991-1992
Ks. Józef Seweryn 1992-2005
Ks. dr Piotr Siołkowski 2005-


W słowie przed liturgią niżej podpisany proboszcz powitał pasterza diecezji, gości i parafian, po czym wyraził intencję, by Msza św. była „wspólnym, wielkim dziękczynieniem za naszą parafię, za jej kolejnych proboszczów, za gorliwych parafian, którzy tworzyli i tworzą tę wspólnotę; którzy budowali i stale dbają o kościół, cmentarz parafialny, przydrożne krzyże, figury oraz o plebanię”. Podczas Eucharystii ks. bp Mering udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży; w dialogowanej homilii ukazał znaczenie święta Miłosierdzia Bożego dla człowieka wierzącego i wyjaśnił, co to znaczy być człowiekiem miłosierdzia.

Na zakończenie liturgii wierni otrzymali pasterskie błogosławieństwo. Z rąk ks. biskupa rodzina z miejscowości Broniszewo przyjęła obraz „Jezu, ufam Tobie”. Od tej właśnie rodziny rozpoczęło się nawiedzanie domostw parafian przez Chrystusa w Jego wizerunku. Peregrynacja trwać będzie do 2009 r.


Homilia dialogowana z młodzieżą przystępującą do bierzmowania

Podniosła uroczystość zyskała dodatkowy splendor dzięki muzyce w wykonaniu orkiestry Kopalni Soli „Kłodawa” SA, za co dziękuję zarządowi, muzykom i dyrygentowi. Podziękowanie składam osobom, które zaangażowały się w przygotowanie jubileuszu i czuwały nad jego godnym przebiegiem. Dziękuję wiernym za wspólnotę modlitwy.

Niech nie ustaje nasze dziękczynienie Bogu za łaski otrzymane przez 25 lat. Dziękujmy za naszą parafię zrodzoną z wiary, z serc przepełnionych miłością do Chrystusa i Jego Matki. Ufajmy w dalsze Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo Maryi Częstochowskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki