Logo Przewdonik Katolicki

Krzyż - dar i zwycięstwo

ks. Piotr Siołkowski
Fot.

Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się [tego] krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie!...

„Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się [tego] krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”.

Oto słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas Mszy św. w Zakopanem 6 czerwca 1997 r., słowa, które głęboko zapadły w serca wielu ludzi, m.in. mieszkańców parafii Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej w Cettach.

Parafianie wraz ze swoim proboszczem ks. Piotrem Siołkowskim postanowili odpowiedzieć na słowa Ojca Świętego o krzyżu, przytoczone powyżej. W dniu i w godzinie pierwszej rocznicy odejścia Papieża Polaka do Domu Ojca, przy kościele parafialnym został postawiony i poświęcony nowy krzyż. Obrzęd poprzedziło nabożeństwo Drogi krzyżowej ulicami wsi z rozważaniami Jana Pawła II z 1984 roku – Roku Odkupienia. Wierni uczestniczyli również we Mszy św. w intencji rychłego włączenia Sługi Bożego Jana Pawła II do grona błogosławionych. Podczas poprowadzonego przeze mnie nabożeństwa Drogi krzyżowej rozważania czytali ministranci, a Eucharystii przewodniczył i uroczystego poświęcenia krzyża dokonał ks. Aleksander Amielczenia z Warszawy. Uroczystość zgromadziła rzeszę wiernych – nie tylko z parafii Cetty, ale także z sąsiednich. Na koniec odśpiewano Apel Jasnogórski i słynną „Barkę” przy nowo poświęconym krzyżu.

Bożej Opatrzności i umiłowanemu Ojcu Świętemu dziękujemy za dar nowego krzyża, a wszystkim życzliwym ludziom za pomoc w jego wykonaniu i postawieniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki