Logo Przewdonik Katolicki

Zacznij na nowo życie!

PK
Fot.

Kiedy choroba i starość dotykały Jana Pawła II coraz mocniej, współpracownicy podawali mu białą chusteczkę, którą przecierał sobie twarz. Jedną z nich, za pozwoleniem Papieża, wziął o. Jan Góra, który wykorzystał chwilowe zamieszanie. Budowa Domu Jana Pawła na Lednicy sprawiła, że sposób zdobycia chusteczki należało jakoś...

    Kiedy choroba i starość dotykały Jana Pawła II coraz mocniej, współpracownicy podawali mu białą chusteczkę, którą przecierał sobie twarz. Jedną z nich, za pozwoleniem Papieża, wziął o. Jan Góra,  który wykorzystał chwilowe zamieszanie. Budowa Domu Jana Pawła na Lednicy sprawiła, że sposób zdobycia chusteczki należało jakoś „uoficjalnić”, aby móc się nią publicznie pochwalić. Kard. Stanisław Dziwisz podarował więc papieską chustkę powstającej placówce. Nie byłoby jednak całego zachodu, gdyby jej niezwykłej symboliki nie dostrzegł o. Góra.

    Niemal każdy, kto widział Papieża doświadczonego chorobą i starością, pamięta, że Ojciec Święty trzymał właśnie taką chustkę, która teraz ma stać się symbolem siły przebicia, przezwyciężenia przeciwności świata. Papież nie poddawał się starości i chorobie, a my mamy przeciwstawiać się temu, co nie pozwala nam rozwinąć skrzydeł w naszym życiu. Biały kawałek materiału z wygrawerowanym napisem JPII ma być zatem znakiem zwycięstwa. Ojciec Góra mówi o tym tak:

Otrzyj czoło i zacznij myśleć na nowo,

Przetrzyj oczy i zobacz  świat na nowo,

Wytrzyj nos i zaczerpnij świeżego powietrza,

Wytrzyj usta i zacznij używać nowego języka,

Otrzyj twarz i zostań nowym człowiekiem. Zacznij życie na nowo!

Jan Paweł II od początku był obecny nad Lednicą. To on jest faktycznym jej autorem, tego roku jego obecność będzie zaznaczona właśnie w ten sposób – przez małe, białe chusteczki. Dlatego koniecznie trzeba w tym wydarzeniu uczestniczyć.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych już niedługo, w sobotę 2 czerwca.

 

Jan Gładysiak

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki