Logo Przewdonik Katolicki

Odrodzić życie społeczne

Małgorzata Jurgowiak
Fot.

W dniach 20-22 kwietnia w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie odbył się Walny Zjazd Odrodzenia, przebiegający pod hasłem: Wypełniajmy nasze powołanie w Kościele i z Kościołem. Czy przyczyni się on do odrodzenia życia społecznego, kulturalnego i religijnego Polski? Ogólnopolskie zjazdy stowarzyszenia odbywają się co dwa lata, każdorazowo w innej...

W dniach 20-22 kwietnia w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie odbył się Walny Zjazd „Odrodzenia”, przebiegający pod hasłem: „Wypełniajmy nasze powołanie w Kościele i z Kościołem”. Czy przyczyni się on do odrodzenia życia społecznego, kulturalnego i religijnego Polski?

Ogólnopolskie zjazdy stowarzyszenia odbywają się co dwa lata, każdorazowo w innej miejscowości. Stanowią okazję do mobilizacji i promocji lokalnego środowiska: kół „Odrodzenia”, parafii i innych wspólnot. Tegoroczny zjazd zorganizowano w trudnym dla Polski czasie: zawirowania związane z lustracją (m.in. duchownych), sejmowa i społeczna debata na temat ochrony życia ludzkiego czy rozmaite formy krytyki wypowiadane pod adresem Kościoła. Jego celem, oprócz spraw proceduralnych i organizacyjnych Ruchu, było potwierdzenie świadomości i woli „Odrodzenia” bycia „w Kościele i z Kościołem” oraz kontynuowania działań na rzecz rzeczywistego odrodzenia w duchu chrześcijańskim życia społecznego w Polsce we wszystkich jego aspektach. Konferencję programową pt. „Kościół naszą Matką” wygłosił bp Marek Jędraszewski, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.


Podczas zjazdu w Śremie spotkali się delegaci „Odrodzenia” z całej Polski

Uczestnicy zjazdu mieli także okazję zapoznać się z różnorodnymi i bardzo oryginalnymi formami duszpasterstwa, jakie realizowane są w goszczącej ich parafii na śremskich Jezioranach. Ponadto wysłuchali konferencji na temat pracy duszpasterskiej wygłoszonej przez ks. proboszcza Ryszarda Adamczaka.

W zjeździe uczestniczyło ponad stu delegatów z całej Polski, na czele z asystentem kościelnym „Odrodzenia” o. Leonem Knabitem OSB oraz o. Wiesławem Łyko OMI.

Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” jest stowarzyszeniem katolickim i organizacją pożytku publicznego, ale przede wszystkim stanowi środowisko ideowe i wspólnotę zorganizowaną w 43 działających kołach w 19 miastach i miejscowościach w różnych częściach kraju. Stara się ono kontynuować i twórczo rozwijać tradycję działającego w okresie międzywojennym światowego Stowarzyszenia Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”. Stawia więc sobie podobne cele i głosi podobne zasady: być zawsze Kościołem i w Kościele, pracować nad własną formacją, nad własnym „odrodzeniem”, aby służyć odradzaniu się kultury i życia społecznego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki