W maju br. rozpoczął się II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zasadniczym celem kolejnego etapu pracy kongresowej jest bliższe zapoznanie się z działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich obecnych na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form zorganizowanego apostolatu laikatu.
Uczestnicy spotkań rejonowych, które zaplanowano na wrzesień i październik bieżącego roku, będą mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych i praktycznych informacji na temat ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w ich rejonie. Do grup, ruchów, wspólnot, organizacji i stowarzyszeń katolickich, które będą prezentować swoją działalność podczas wspomnianych spotkań, należy między innymi koło Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" działające przy parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie.
"Odrodzenie" wczoraj i dziś
Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" jest spadkobiercą i kontynuatorem idei działającego w dwudziestoleciu międzywojennym Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Odrodzenie", które za swój cel obrało realizację idei odrodzenia Polski przez intelektualne i moralne odrodzenie młodzieży. W powojennej Polsce warunki społeczne i polityczne nie pozwoliły jednak na powrót do form organizacyjnych stowarzyszenia, jakie istniały przed 1939 rokiem.
O ciągłości i nowych formach działania "Odrodzenia" zadecydowała osobowość Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Począwszy od 1957 roku trwały bowiem spotkania odrodzeniowców z Prymasem Tysiąclecia na Jasnej Górze. Nazwane wówczas Dniami Modlitwy są kontynuowane do dziś. Prowadzone podczas tych trzech wrześniowych dni wykłady, homilie, konferencje rekolekcyjne oraz dyskusje seminaryjne były i są inspiracją do całorocznej pracy kół i grup "Odrodzenia" działających w większości diecezji w kraju.
Obecnie na terenie Polski działa blisko 40 kół odrodzeniowców zrzeszających około 1000 członków. Patronat nad Stowarzyszeniem RKCH "Odrodzenie" sprawuje ks. prymas Józef Glemp, a funkcję asystenta kościelnego pełni o. Leon Knabit OSB. Mówiąc o celach stowarzyszenia, benedyktyn z Tyńca niejednokrotnie podkreśla, iż najważniejszym jest dążenie do duchowego odrodzenia narodu polskiego poprzez ewangeliczne odradzanie się ludzi. Cel ten wspierany jest przez działalność społeczno-kulturalną i oświatowo-wychowawczą. Nie brak tu także miejsca na różne inicjatywy charytatywne i opiekuńcze.
Z "odrodzeniowej" inicjatywy
Koło Stowarzyszenia "Odrodzenie" działające w Żninie powstało w 1994 roku. Tej niedużej wspólnocie patronuje św. Faustyna, natomiast opiekunem duchowym jest tutejszy proboszcz, ks. Stanisław Talaczyński. - Przeszło dziesięć lat naszej działalności owocowało w wiele zorganizowanych przedsięwzięć i inicjatyw - mówi Maria Markiewicz, prezes żnińskiego koła stowarzyszenia. - Od 1999 roku jesteśmy corocznie współorganizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej, a w 2001 roku na nasze zaproszenie odbył się w Żninie VI Zjazd Walny "Odrodzenia". Gościliśmy również w naszym mieście o. Leona Knabita OSB. W ramach pracy formacyjnej organizowane są cykliczne spotkania poświęcone rozważaniu Pisma Św., encyklik papieskich czy też poruszające zagadnienia z zakresu społecznej nauki Kościoła.
- Obecnie, gdy współczesna kultura promuje mit o życiu bez Boga, dawkując nam sztukę pozbawioną moralności, miłości i prawdy, bardzo cenna wydaje się być działalność "Odrodzenia" - mówi ks. Stanisław Talaczyński, opiekun duchowy żnińskich odrodzeniowców. - Promując kulturę chrześcijańską przeciwstawiają się oni bowiem iluzji i fikcji, jaką jesteśmy niejednokrotnie otaczani.
Wszystkich, którzy są zainteresowani zainicjowaniem działalności koła lub grupy Stowarzyszenia RKCH "Odrodzenie" w swojej parafii, prosimy o kontakt ze swoim księdzem proboszczem lub Zarządem Głównym Stowarzyszenia mającym siedzibę w Poznaniu przy ul. Ściegiennego 59/1 (tel./fax 0-61 861 04 14). Każdy natomiast, kto chciałby wstąpić do żnińskiego koła "Odrodzenia", może skontaktować się z panią prezes Marią Markiewicz, tel. 0-52 302 08 95 lub ks. Stanisławem Talaczyńskim, tel. 0-52 303 05 30.