Logo Przewdonik Katolicki

Przy czeszewskim epitafium...

PK
Fot.

W kościele parafialnym pw. św. Andrzeja w Czeszewie, podczas uroczystej Eucharystii, celebrowanej przez dziekana kcyńskiego ks. Leonarda Kowalczyka oraz miejscowego proboszcza ks. Jana Dzierlę, modlono się o spokój duszy śp. Karola Libelta. Uroczystość związana była z niedawną, dwusetną rocznicą urodzin działacza społeczno-politycznego i myśliciela. Karol Libelt był jednym z bohaterów...

W kościele parafialnym pw. św. Andrzeja w Czeszewie, podczas uroczystej Eucharystii, celebrowanej przez dziekana kcyńskiego ks. Leonarda Kowalczyka oraz miejscowego proboszcza ks. Jana Dzierlę, modlono się o spokój duszy śp. Karola Libelta. Uroczystość związana była z niedawną, dwusetną rocznicą urodzin działacza społeczno-politycznego i myśliciela.

Karol Libelt był jednym z bohaterów „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”. Brał czynny udział w powstaniu listopadowym, uczestniczył w pracach Komitetu Narodowego w okresie Wiosny Ludów. Współtworzył w Poznaniu Towarzystwo Naukowej Pomocy oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk, którego był również prezesem. Działał na rzecz nowoczesnej oświaty, wydajnego rolnictwa.

Życie pełne zapału
30 lat życia Karola Libelta upłynęło w Czeszewie i okolicy. Po początkowym dzierżawieniu od teścia majątku Kujawki odziedziczył Czeszewo, a życie jego zakończyło się w nieodległym folwarku Brdowo. W warunkach zaboru pruskiego troszczył się Libelt o obronę polskości, głosząc, iż „naród żyje, dopóki jego język żyje”. Edukował. Zabiegał, aby ziemia nie przechodziła w ręce niemieckie. 140 lat temu, z jego inicjatywy, powstało w Czeszewie jedno z pierwszych wielkopolskich kółek rolniczych. Prace pisarskie twórcy, publicystyka, zawierają wiele myśli wciąż aktualnych i ważnych. Wspomnieć należy choćby rozprawy „O miłości ojczyzny”, „O odwadze cywilnej”… Pisał jednako nawet szkice o charakterze… fantastycznym!

Po śmierci ciało Karola Libelta złożone zostało w podziemiach czeszewskiej świątyni. Pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną, zgromadził wielu znakomitych obywateli Wielkiego Księstwa Poznańskiego.


Naród żyje
dopóki jego język żyje,
bez języka narodowego
nie ma narodu.

Karol Libelt


Pamięć gminy
Rok 2007 na terenie gminy Gołańcz ustanowiono Rokiem Karola Libelta. W uroczystej modlitwie w Czeszewie wzięli udział wierni nie tylko z miejscowej wspólnoty, ale liczni goście, samorządowcy, przedstawiciele szkół i organizacji. Po Mszy św. zebrani wysłuchali prelekcji o dokonaniach Libelta. Potem udano się pod jedną ze ścian kościoła, gdzie znajduje się neorenesansowe marmurowe epitafium – napis pod portretem zmarłego głosi m.in.: „Dr Karol Libelt, Żołnierz w r. 1831, Poseł na sejm, Dziedzic Czeszewa, Pochowany w grobie tego kościoła, Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie”. Pod epitafium złożono kwiaty.

Nadesłał Adam Kusz
Oprac. AG

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki