Logo Przewdonik Katolicki

Gołańcz - swojemu kapłanowi

Adam Gajewski
Fot.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej działa od piętnastu lat. Jego celem jest m.in. popularyzacja wiedzy o regionie, wsparcie działań kulturalnych na terenie miasta i gminy Gołańcz. W roku 2002 TMZG ustanowiło Honorową Nagrodę Kulturalną, przyznając ją osobom zaangażowanym w działalność na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku postanowiono uhonorować dwie osoby: Irenę...

Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej działa od piętnastu lat. Jego celem jest m.in. popularyzacja wiedzy o regionie, wsparcie działań kulturalnych na terenie miasta i gminy Gołańcz. W roku 2002 TMZG ustanowiło Honorową Nagrodę Kulturalną, przyznając ją osobom zaangażowanym w działalność na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku postanowiono uhonorować dwie osoby: Irenę Brzezińską, animatorkę ruchu seniorów, oraz ks. kanonika Leonarda Kowalczyka.Ksiądz Leonard Kowalczyk od 1992 r. duszpasterzuje gołanieckiej parafii pw. św. Wawrzyńca. W swojej kapłańskiej pracy wielokrotnie wykazywał troskę o miejscowe obiekty sakralne, stanowiące dobra kultury. Dzięki staraniom ks. proboszcza gruntownie odnowiono kościół parafialny - przełożono dach, zmodernizowano prezbiterium. Świątynię upiększyła również marmurowa posadzka. Wieża kościelna otrzymała "hełm" z blachy miedzianej. Tym samym, po wielu dekadach, w pełni udało się zrealizować ambitne plany przedwojennego budowniczego kościoła - ks. Edwarda Mrotka. Efektownie prezentuje się dziś odnowiona polichromia, zaprojektowana przez Leona Wróblewskiego.

Ratować klasztor


Cennym zabytkiem Gołańczy jest dawny kościół poklasztorny, którego początki sięgają XVI wieku. Z okazji 300-lecia przybycia do miejscowości bernardynów, ks. proboszcz zorganizował spotkanie rocznicowe, połączone ze zwiedzaniem nieczynnej już świątyni. Każdego roku odbywa się tu wielkopostny wieczór poetycki. To jedno z wielu wydarzeń kulturalnych wspieranych przez ks. kanonika. Gołaniecka parafia współorganizuje koncerty, przeglądy muzyczne, lokalne obchody ogólnokrajowych świąt.
Wręczenie Honorowej Nagrody Kulturalnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej odbyło się podczas walnego zebrania stowarzyszenia.

Na podstawie listu p. Adama Kusza Prezesa TMZG opracował:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki