Logo Przewdonik Katolicki

Gniezno: ku czci św. Wojciecha

PK
Fot.

Podczas sobotnich nieszporów poświęcone zostały płaszcze nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha. Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha rozpoczęły Nieszpory o św. Wojciechu, odprawione w sobotę 28 kwietnia w gnieźnieńskiej katedrze. Nieszporom przewodniczył bp Stanisław Napierała z Kalisza, a homilię wygłosił abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. ...


Podczas sobotnich nieszporów poświęcone zostały płaszcze nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha rozpoczęły Nieszpory o św. Wojciechu, odprawione w sobotę 28 kwietnia w gnieźnieńskiej katedrze. Nieszporom przewodniczył bp Stanisław Napierała z Kalisza, a homilię wygłosił abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.

– Przed człowiekiem nieustannie stoi pokusa myślenia, że realne jest to, co namacalne, czyli władza i chleb, natomiast rzeczy Boże są nierzeczywiste i niepotrzebne. Szatan stawia taką pokusę zawsze – do nas należy zajęcie wobec niej stanowiska. Niezwykle zobowiązujący jest ten Odpust Świętowojciechowy. Chrystus chce nas przez niego nieustannie wychowywać. Wojciech bowiem to nie przeszłość – Wojciech to rzeczywistość Jezusa Chrystusa – mówił w homilii abp Gocłowski.

W czasie nabożeństwa Prymas Polski kard. Józef Glemp poświęcił płaszcze 24 nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha. Po zakończeniu nieszporów z katedry gnieźnieńskiej do kościoła św. Michała wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha. To właśnie tam, według tradycji, miał się zatrzymać orszak wiozący ciało zamordowanego biskupa Wojciecha. Procesję prowadzili bp Stanisław Napierała oraz bp Władysław Blin z Witebska i bp Gerhard Feige z Magdeburga. Wierni wraz z biskupami w strugach deszczu przeszli na Wzgórze Zbarskie, gdzie tradycyjnie już głos zabrali zaproszeni goście z kraju i zagranicy. – Powinniśmy świadczyć o Jezusie nawet wtedy, kiedy nas o to nie pytają! Zwłaszcza w tej Europie, która coraz bardziej się jednoczy, wezwani jesteśmy do tego, by świadczyć o naszej wierze. Trzeba, by inni, patrząc na nas, pytali, skąd czerpiemy taką siłę i moc! Wiara chrześcijańska nie jest powracaniem do przeszłości – wiara jest ustawicznie żywa i młoda i o tej żywotności i młodości powinniśmy ustawicznie świadczyć w naszym życiu – mówił abp Feige z Magdeburga. – Jesteśmy z pokolenia upartych, dlatego nawet deszcz nie wytrąci nas z naszego rytmu. To jest dobry upór – upór miłości dla Boga ludzi. Nic nie oddali nas od tego, co najważniejsze, od płynącego z Krakowa i Łagiewnik przesłania o Bogu Miłosiernym – mówił kard. Macharski z Krakowa. Abp T. Peta z Astany życzył wszystkim, by droga na Wzgórze Lecha była zawsze drogą do Jezusa. W kościele św. Michała przez całą noc trwało czuwanie wiernych przy relikwiach św. Wojciecha.
mb


Abp Muszyński w otoczeniu przybyłych na niedzielne uroczystości dostojników kościelnych

W niedzielny ranek srebrną trumienkę z relikwiami św. Wojciecha przeniesiono w procesji na plac u stóp katedry, gdzie odprawiona została uroczysta Suma odpustowa. Eucharystii przewodniczył Prymas Czech kard. Miloslav Vlk, a homilię wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W kazaniu nawiązał do dwóch pielgrzymek Jana Pawła II do Gniezna oraz przypomniał słowa, które Papież Polak wówczas wypowiedział. – Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą Ducha, mówił Ojciec Święty. Znamy kłopoty z uchwaleniem europejskiej konstytucji. Jeżeli ma być ona podstawą budowania jedności wspólnoty narodów europejskich, wzajemnego zrozumienia i współpracy, musi się opierać na mocnym i prawdziwym fundamencie. Tym fundamentem jest Bóg! – powiedział kard. Dziwisz, a jego słowa przyjęto oklaskami. Wskazał także na znaczenie Gniezna jako miejsca, gdzie rozpoczęła się największa bezkrwawa rewolucja, która dała głos tym, którzy nie mieli wówczas żadnego głosu.

W uroczystej Sumie odpustowej uczestniczyło blisko 30 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy oraz kilka tysięcy wiernych, w tym blisko tysięczna grupa Czechów, którzy przybyli do grobu św. Wojciecha w narodowej pielgrzymce. Podobnie jak w latach ubiegłych podczas Eucharystii Prymas Polski kard. Józef Glemp przekazał młodzieży księgi Pisma Świętego, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk poświęcił i nałożył krzyże misyjne 38 osobom duchownym i świeckim, które już niebawem wyjadą na misje do 16 krajów na całym świecie.

Niedzielne uroczystości odpustowe zakończyły się tradycyjnie drugimi Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi po południu w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Władysława Blina z Witebska. Słowo Boże podczas nabożeństwa wygłosił abp Tomasz Peta z Kazachstanu. Tradycyjnie już, po zakończeniu nieszporów, kard. Glemp i abp Muszyński udzielili błogosławieństwa dzieciom zebranym na placu przy katedrze.
BGNa placu przed katedrą powiewały przyniesione przez młodzież flagi Niemiec, Czech i Słowenii oraz miast polskich, obecne też były znaki Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W sobotnie popołudnie Gniezno rozbrzmiewało śpiewem i modlitwą ciągnących ze wszystkich stron do katedry pieszych pielgrzymek młodzieży. Pielgrzymki przyszły z Inowrocławia, Mogilna, Wrześni, Kłecka, Bydgoszczy, Czerniejewa, Gniewkowa, Janowca Wlkp., Trzemeszna. Z Ostrowa Lednickiego przyszła również Piesza Pielgrzymka Harcerzy, wędrujących szlakiem cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego. Wśród pielgrzymów znaleźli się goście z Czech, Niemiec i Słowenii, wędrujący z Europejskiego Centrum Spotkań w Mogilnie.

Przybyła do Gniezna młodzież spotkała się przy grobie Patrona Polski na Mszy św., której przewodniczył bp Wojciech Polak. Czytania mszalne odczytane zostały w języku czeskim i niemieckim, psalm rozbrzmiał po słoweńsku. – Gdy psalmista mówi nam dziś, że ziarno na zasiew niesiemy, idąc i płacząc, pragnie z pewnością przypomnieć, że zaangażowanie w Boży plan zbawienia wymaga odwagi i determinacji, niekiedy wręcz podejmowania tak trudnych wyzwań, przed jakimi stawał św. Wojciech. Bójcie się tego, co łatwe! Chciejcie podejmować wyzwania trudne – mówił młodym bp Polak.

Podczas Mszy św. udzielono sakramentu bierzmowania osobom niepełnosprawnym. Poświęcona została również ikona św. Wojciecha, przyniesiona w pielgrzymce z Mogilna. Ikona ta zawiśnie w Europejskim Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert w Mogilnie.

Po Mszy św. młodzież wyszła na plac przed pałacem arcybiskupim, gdzie odśpiewała „Sto lat” świętującemu jubileusz kapłaństwa abp. Henrykowi Muszyńskiemu. Ksiądz arcybiskup z balkonu pobłogosławił młodzieży, która zaraz potem udała się na żołnierską grochówkę i koncert zespołu „Piąta Pieczęć”.

Pielgrzymi z Inowrocławia wędrowali do Gniezna trzy dni w 160-osobowej grupie, rozważając po drodze treść hasła pielgrzymki „Ziarno na zasiew” w kontekście Eucharystii, pokuty oraz świadectwa. Ponad 200 osób przybyło w połączonej grupie młodzieży z Wrześni, Orzechowa i Miłosławia. Ponad 100 pielgrzymów przyszło w dwudniowej pielgrzymce z Mogilna – wśród nich byli Niemcy z Blankenburga (diecezja Magdeburg), Czesi z Blanska (diecezja Brno) oraz Słoweńcy z Mariboru.
mb

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki