Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: "Monstratus" dla Jana Pawła II

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Po raz drugi sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu gościć będzie chórzystów i orkiestrowych muzyków z całej Polski. Przyjadą tu 19 maja, by poprzez wielki koncert Monstratus uczcić 87. rocznicę urodzin Sługi Bożego Jana Pawła II. Do 24 kwietnia swój udział zgłosiło 60 chórów i 40 orkiestr, czyli około trzech tysięcy osób. Jak poinformował...

Po raz drugi sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu gościć będzie chórzystów i orkiestrowych muzyków z całej Polski. Przyjadą tu 19 maja, by poprzez wielki koncert „Monstratus” uczcić 87. rocznicę urodzin Sługi Bożego Jana Pawła II.

Do 24 kwietnia swój udział zgłosiło 60 chórów i 40 orkiestr, czyli około trzech tysięcy osób. Jak poinformował główny organizator zlotu, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, prof. Roman Grucza, stale zgłaszają się kolejni muzycy.

Ogólnopolskie Zloty Chórów i Orkiestr w Licheniu zapoczątkowane zostały przed dwoma laty. Wtedy to 97 chórów i 50 orkiestr, w sumie ponad pięć tysięcy muzyków i chórzystów, na schodach bazyliki dało ogromny koncert. Artystyczne przedsięwzięcie było hołdem złożonym zmarłemu niespełna dwa miesiące wcześniej Papieżowi Polakowi. Kierując się zainteresowaniem wiernych, najwyższe władze Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz sanktuarium maryjnego w Licheniu postanowiły, że podobne zloty będą się odbywać co dwa lata, zawsze w weekend przypadający najbliżej rocznicy papieskich urodzin.

Repertuar koncertowy tegorocznego koncertu będzie bogaty. – Zagramy hymn polski i watykański, Gaude Mater Polonia, Mszę ks. Pawlaka. Nie chcemy łączyć muzyki wokalnej i instrumentalnej, dlatego orkiestry zagrają osobno marsze strażackie, a chóry odśpiewają np. „Bogurodzicę” – tłumaczy prof. Roman Grucza. Olbrzymi licheński koncert wymagał będzie od muzyków wielkiego skupienia, uwagi i profesjonalizmu. Przy rozstawieniu chórów na 33 stopniach, z racji odległości, muzycy mogą się nawzajem nie słyszeć.

Koncert na schodach bazyliki rozpocznie się o godz. 17. Zapraszamy do udziału! Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.zgpzchio.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki