Logo Przewdonik Katolicki

Zobaczyć Jezusa

ks. Wojciech
Fot.

Pewna rodzina zwróciła się do mnie z niezwykłą prośbą: Czy może ksiądz przygotować nasze dziecko do I Komunii św.? Nasza Bernadetka z miesiąca na miesiąc traci wzrok, jeszcze nie chodzi do szkoły, a bardzo chcemy, by zdążyła zobaczyć Pana Jezusa. Słysząc tak wyrażone pragnienie, natychmiast wyraziłem zgodę. Gdy jednak spotkanie dobiegło końca, zaczęło nurtować mnie pytanie:...

Pewna rodzina zwróciła się do mnie z niezwykłą prośbą: Czy może ksiądz przygotować nasze dziecko do I Komunii św.? Nasza Bernadetka z miesiąca na miesiąc traci wzrok, jeszcze nie chodzi do szkoły, a bardzo chcemy, by zdążyła zobaczyć Pana Jezusa. Słysząc tak wyrażone pragnienie, natychmiast wyraziłem zgodę. Gdy jednak spotkanie dobiegło końca, zaczęło nurtować mnie pytanie: Co to znaczy zobaczyć Jezusa?

*


W całej Polsce od pierwszej niedzieli maja w parafiach przeżywane są uroczystości I Komunii św. Na ulicach widzimy dzieci w bieli, nawet niejedna dziedzina biznesu angażuje się w to wydarzenie. W sklepach np. pojawiają się bombonierki z nadrukiem pierwszokomunijnym. Możemy powiedzieć: Wszyscy widzą Jezusa...

Ano nie. Co to znaczy widzieć Jezusa? Pan Jezus powiedział do apostołów: „Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie” (J 14, 19). A do Filipa rzekł: „Kto Mnie widzi, widzi i Ojca” (por. J 14, 9). Aby zobaczyć Jezusa, nie trzeba mieć zdrowego wzroku, tylko wiarę. Niewidomi przystępujący do Komunii św. głębią swej wiary mogą zaświadczyć, że widzą Pana Jezusa. I odwrotnie, zdarza się, że osoby zdrowe z powodu braku wiary nie widzą w Świętej Hostii Pana Jezusa.

Czy wszystkie dzieci pierwszokomunijne widzą Pana Jezusa, gdy kapłan mówi: „Ciało Chrystusa”? Myślę, że bywa z tym różnie. Jeśli dziecko jest wychowywane w rodzinie, która do kościoła przychodzi tylko na poświęcenie pokarmów, to jaką może mieć wiarę? Czy katecheza szkolna, której pierwszym celem jest przekazanie wiedzy o Bogu, może wystarczająco rozbudzić serce dziecka do wiary? Czy wiara dziecka wzrasta, gdy wie ile i jakie prezenty otrzyma z okazji I Komunii św.?

Prawda jest jedna: zobaczyć Jezusa można tylko sercem wierzącym. Mijają lata, słabnie nasze ciało, poszczególne zmysły – także wzroku – tracą swoją sprawność. Jeśli jednak wiara ciągle wzrasta, Jezusa można widzieć coraz wyraźniej, choćby tak jak widział Go św. Szczepan, którego ukamienowano: „Widzę niebo otwarte i Syna człowieczego stojącego po prawicy Boga” (Dz 7, 56).

Prośmy Pana Boga o cud zdrowych oczu dla Bernadetki, jeszcze bardziej o łaskę wiary dla niej i jej rodziców, a także dla wszystkich dzieci, dla których ten maj będzie niezapomniany, bo przystąpią do I Komunii św. Oby ich małe serca rozradowały się na ten widok i by wszystkie mogły z radością powtórzyć świadectwo Marii Magdaleny, wypowiedziane po zmartwychwstaniu Pana Jezusa: „Widziałam Pana i to mi powiedział” (J 20, 18).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki