Logo Przewdonik Katolicki

Krzyż - symbol wiary

Błażej Tobolski
Fot.

Przydrożny krzyż na stałe wpisał się w krajobraz Polski. To symbol wciąż żywej wiary i pobożności ludzi. Nie jest bowiem jedynie zabytkiem, pamiątką przeszłości, ale nierzadko otaczanym czcią i zadbanym miejscem modlitwy okolicznych mieszkańców, mimo iż niekiedy liczy sobie nawet setki lat. Krzyż we wsi Sokolniki Wielkie, znajdującej się w parafii pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu...

Przydrożny krzyż na stałe wpisał się w krajobraz Polski. To symbol wciąż żywej wiary i pobożności ludzi. Nie jest bowiem jedynie zabytkiem, pamiątką przeszłości, ale nierzadko otaczanym czcią i zadbanym miejscem modlitwy okolicznych mieszkańców, mimo iż niekiedy liczy sobie nawet setki lat.

Krzyż we wsi Sokolniki Wielkie, znajdującej się w parafii pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu (dek. szamotulski), stoi od 161 lat. Ufundowali go w 1846 r. miejscowi właściciele ziemscy Wincenty i Antonina Skarżyńscy, jak głosi napis na nim zamieszczony. Stanowił on ich wotum wdzięczności dla Opatrzności Bożej za to, że jeszcze za życia mogli powrócić do ojczyzny.

Z inicjatywy lokalnej społeczności podjęto decyzję o gruntownej konserwacji krzyża, gdyż zachodziła obawa, iż dotknięty czasem i historią, ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

15 kwietnia odbyło się jego ponowne odsłonięcie i poświęcenie, po przeprowadzeniu wcześniejszych koniecznych prac renowacyjnych. Wmurowano też akt erekcyjny. Krzyż ten został ocalony przez mieszkańców już po raz kolejny. Zdemontowali go bowiem i ukryli także podczas II wojny światowej po tym, jak okupanci doszczętnie zniszczyli pobliską figurę Serca Jezusowego, przy której Polacy zbierali się na modlitwę. Oby przetrwał, a wraz z nim pobożność wiernych, przez kolejne wieki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki