Logo Przewdonik Katolicki

Zapachniało wiosną i nadzieją

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Pół tysiąca młodych wolontariuszy uczestniczyło w zbiórce pieniędzy na Hospicjum Księdza Jerzego Popiełuszki. Odbywała się ona w ramach akcji Pola Nadziei. Każdy, kto wsparł placówkę, otrzymał od zbierającego żonkila symbol nadziei. Zasadniczym celem akcji, oprócz zbierania środków finansowych, jest uwrażliwianie młodzieży na problem choroby i cierpienia....

Pół tysiąca młodych wolontariuszy uczestniczyło w zbiórce pieniędzy na Hospicjum Księdza Jerzego Popiełuszki. Odbywała się ona w ramach akcji „Pola Nadziei”. Każdy, kto wsparł placówkę, otrzymał od zbierającego żonkila – symbol nadziei.

Zasadniczym celem akcji, oprócz zbierania środków finansowych, jest uwrażliwianie młodzieży na problem choroby i cierpienia. Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Twoja i moja nadzieja może uczynić cuda”. – Chcemy tę edukację prowadzić wśród młodych, począwszy od przedszkoli, a skończywszy na szkołach pomaturalnych. W ubiegłym roku na ulicę wyszło 150 wolontariuszy. Teraz jest ich już pięciuset. Młodzież trzeba wychowywać w duchu pomocy – powiedział dyrektor hospicjum, ks. prałat Romuald Biniak.

Nad sprawnym przebiegiem kampanii od początku czuwa Czesława Mieszkowska, członek zarządu bydgoskiego hospicjum. – W tym roku pomagają nam osoby, które wzięły udział w pierwszej akcji. Liczymy na to, że uda nam się te pięćset puszek zapełnić pieniędzmi. Akcja ma szeroki wymiar edukacyjny. Ci, którzy przychodzą do hospicjum, potrafią się później opiekować cierpiącymi w domu. Inaczej postrzegają chorego – powiedziała.

Monika Czerniejewska od kilku lat jest wolontariuszką w placówce opieki paliatywnej. Jej zdaniem, chęć pomocy drugiemu człowiekowi należy wpajać od najmłodszych lat. – Potem może być już za późno. Najważniejsze jest mówienie o idei niesienia bezinteresownej pomocy. To wiele daje i pozwala nam się rozwijać w przyszłości – podkreśliła.

Organizatorzy bydgoskiej akcji, tak jak w ubiegłym roku, oprócz zbierania ofiar zorganizowali kampanię edukacyjną wśród młodzieży, połączoną z konkursami. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano formę plastyczną, dla gimnazjów formę literacką, dla ponadgimnazjalnych fotograficzną. Przedszkolaki wzięły udział w marszach z żonkilami, które same wykonały.

Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy do akcji „Pola Nadziei” przystąpiło po raz drugi. Za ubiegłoroczne środki w kwocie 20 tysięcy złotych udało się wykonać część prac przy budowie ogrodu letniego dla chorych. Kampania pierwszy raz odbyła się w Krakowie w 1998 roku. W obecnej edycji bierze udział kilkadziesiąt hospicjów w całej Polsce. Zakończenie bydgoskiej akcji zaplanowano na 21 maja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki