Logo Przewdonik Katolicki

Pola Nadziei

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy po raz pierwszy przystąpiło do akcji Pola Nadziei, której celem jest zwrócenie uwagi na stosunek społeczeństwa do chorych. Blisko 150 młodych osób wyjdzie na ulice miasta ze specjalnymi puszkami, do których będą zbierane ofiary na potrzeby hospicjum. Każdy, kto wrzuci pieniądze, otrzyma broszkę w kształcie żonkila. Środki...

Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy po raz pierwszy przystąpiło do akcji „Pola Nadziei”, której celem jest zwrócenie uwagi na stosunek społeczeństwa do chorych. Blisko 150 młodych osób wyjdzie na ulice miasta ze specjalnymi puszkami, do których będą zbierane ofiary na potrzeby hospicjum. Każdy, kto wrzuci pieniądze, otrzyma broszkę w kształcie żonkila. Środki zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na letni ogród dla chorych.

Akcja „Pola Nadziei” została zapoczątkowana w Krakowie osiem lat temu. W pierwszej ogólnopolskiej edycji w 2003 roku wzięło udział siedem hospicjów, w drugiej – siedemnaście, a w trzeciej – dwadzieścia sześć. Do tegorocznej edycji zgłosiły się czterdzieści dwa hospicja!

Działające od 16 lat Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przystępuje do akcji po raz pierwszy. Minionej jesieni przed placówką zasadzono pierwsze żonkile. Uczynili to chorzy i mieszkańcy Bydgoszczy z prezydentem miasta oraz ordynariuszem diecezji bydgoskiej. W tym roku akcja potrwa od 21 marca do 21 maja. – Sadzone jesienią kwiaty zakwitną na wiosnę. Wtedy stworzą piękne pola budzące nadzieję nowego, lepszego i radośniejszego czasu – przyznaje ks. prałat Romuald Biniak.

Według Czesławy Mieszkowskiej, członkini zarządu placówki, akcja ma jeszcze jeden ważny aspekt. – Chcemy pokazać, że z pierwszym dniem wiosny rodzi się nowe życie i że każdy z nas może pomóc chorym i umierającym. To także znak dla młodych, że nie każdy człowiek jest stworzony do sukcesu, że nie każdy jest piękny, młody i bogaty, że każdego może dotknąć choroba.

Cele programu „Pola Nadziei” są jasno określone – to szerzenie idei hospicyjnej, pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na możliwość niesienia pomocy. Organizatorzy bydgoskiej akcji oprócz zbierania ofiar zorganizowali także kampanię edukacyjną – całość została wzbogacona konkursem. Zadaniem uczniów szkół średnich będzie napisanie pracy literackiej na temat pomocy chorym, przeżywania własnej choroby lub bliskich. Wychowankowie szkół podstawowych mogą wykonać plakaty, które mają zachęcać do pomocy chorym. Natomiast przedszkolaki wezmą udział w marszach ze „sztucznymi” żonkilami, które własnoręcznie wykonają.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki