Kwiaty nadziei

Sto osób posadziło cebulki żonkili przed Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. W ten sposób młodzi wolontariusze ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów zainaugurowali ogólnopolską kampanię Pola Nadziei.



Akcja w grodzie nad Brdą odbywa się po raz drugi i ma na celu uwrażliwienie ludzi zdrowych na problem cierpienia. Pola Nadziei kwitną...
Czyta się kilka minut

Sto osób posadziło cebulki żonkili przed Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. W ten sposób młodzi wolontariusze ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów zainaugurowali ogólnopolską kampanię „Pola Nadziei”.

Akcja w grodzie nad Brdą odbywa się po raz drugi i ma na celu uwrażliwienie ludzi zdrowych na problem cierpienia. „Pola Nadziei” kwitną już na całym świecie. – Sadzimy cebulki, z których wyrosną piękne kwiaty. Ich symbolem będą broszki w postaci żonkili, które rozprowadzimy wiosną. Ofiary, jakie zbierzemy do puszek, przeznaczymy na funkcjonowanie i dalszy rozwój hospicjum – przyznaje dyrektor placówki, ks. prałat Romuald Biniak.

Pierwsze żonkile w ubiegłym roku posadził biskup bydgoski, prezydent i znani obywatele miasta. W tym roku postawiono na młodych. – Chcemy ich tutaj zatrzymać na dłużej, aby stworzyli łańcuch przyjaznych serc. Nasza akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Pragniemy uwrażliwić młodzież na problem cierpienia, aby zawsze o nim pamiętała i podchodziła do niego bez bojaźni – dodał ks. Biniak.

Cebulki żonkili posadziła w ogrodzie zimowym Magdalena Wawak, która od dwóch lat jest wolontariuszem w bydgoskim hospicjum. To, co robi, nazywa „powołaniem”. – Ta akcja ma pokazać moim rówieśnikom ideę ruchu hospicyjnego, a także to, że są ludzie chorzy, którzy potrzebują pomocy właśnie młodych. Żonkil jest symbolem nadziei i nowego życia.

Monika Czerniejewska nadzoruje grupę wolontariuszy, którzy włączyli się w akcję. – Wolontariat w tym hospicjum nie jest aż tak rozwinięty, jak byśmy tego chcieli. Dlatego, między innymi poprzez tę akcję, chcemy trafić do ludzi młodych, pokazując im problem cierpienia i choroby – tłumaczy.

Akcja „Pola Nadziei” po raz pierwszy odbyła się w Krakowie w 1998 roku. Działające od 17 lat Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przystąpiło do niej po raz drugi. Żonkile posadzono w ogrodzie zimowym, przed głównym wejściem, a także w ogrodzie letnim, który znajduje się w fazie budowy. W przyszłym roku wolontariusze posadzą cebulki również w centrum miasta. Z ubiegłorocznej akcji udało się zebrać ponad dwadzieścia tysięcy złotych.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 45/2006