Logo Przewdonik Katolicki

Pstrąg warzywno-jogurtowy

ojciec Michał
Fot.

Pstrągi patroszymy, delikatnie skrobiemy, dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Są jednak i tacy, którzy uważają, że nie należy skrobać łuski: wystarczy skropić pstrągi octem, a potem ścięty śluz spłukać zimną wodą. Każdą rybę przyprawiamy zewnątrz i wewnątrz solą oraz pieprzem ziołowym, a także skrapiamy cytryną, przykrywamy folią i wstawiamy na godzinę do...

Pstrągi patroszymy, delikatnie skrobiemy, dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Są jednak i tacy, którzy uważają, że nie należy skrobać łuski: wystarczy skropić pstrągi octem, a potem ścięty śluz spłukać zimną wodą. Każdą rybę przyprawiamy zewnątrz i wewnątrz solą oraz pieprzem ziołowym, a także skrapiamy cytryną, przykrywamy folią i wstawiamy na godzinę do lodówki. W tym czasie oczyszczamy i przygotowujemy warzywa. Brokuł dzielimy na różyczki i obgotowujemy przez kilka minut na parze. Cytryny szorujemy i kroimy w plastry. Białą część pora tniemy w talarki, cebulę w krążki, a pomidory sparzamy wrzątkiem, zdejmujemy z nich skórkę i kroimy w półplasterki. Ze strąków papryki usuwamy gniazda nasienne, wykrawamy kilka krążków, a resztę tniemy w paski.

Ryby wyjmujemy z lodówki i wnętrze każdej z nich wypełniamy: gałązką koperku – kto nie lubi, może ją zastąpić gałązką pietruszki – plastrami cebuli, cytryny, pora i półplasterkami pomidora. Miażdżymy 2 ząbki czosnku, rozcieramy je na miazgę albo przeciskamy przez praskę i dodajemy do jogurtu, który doprawiamy również tymiankiem, solą, pieprzem oraz słodką papryką i mieszamy.

Blachę natłuszczamy oliwą z oliwek, rozkładamy resztę warzyw, a na nich układamy ryby, które oblewamy jogurtem. Wstawiamy blachę na 40 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 200 stopni i zapiekamy. Po wyjęciu obkładamy pstrągi krążkami papryki i plastrami cytryny, dekorujemy gałązkami koperku i liśćmi pora, a obok układamy różyczki brokułu polane masłem. Podajemy z frytkami, grzankami posmarowanymi masłem czosnkowym albo z ryżem ugotowanym na sypko.

składniki:

•kilka pstrągów
•duży jogurt naturalny
•por, brokuł, 2 pomidory
•po 1/2 strąka papryki żółtej i czerwonej
•2 cebule, 2 ząbki czosnku
•oliwa z oliwek, masło
•2 cytryny, koperek
•sól, pieprz ziołowy, tymianek słodka papryka


Do walki z ciernikiem
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu realizuje program „Ryby dla Zatoki”. Jego celem jest odtworzenie naturalnych zasobów ryb i ich siedlisk w Zatoce Puckiej. W ramach programu prowadzony jest projekt „Tęczowy Pstrąg” – zarybianie zatoki pstrągami tęczowymi, które żywią się m.in. ciernikami. Ma to doprowadzić do zmniejszenia ilości ryb ciernikowatych – dominujących w tym akwenie nad innymi gatunkami – i zwiększenia wylęgu ryb, na których żerują cierniki.

Pstrągi

Te ryby, cenione dla smacznego mięsa, należą do rodziny łososiowatych i różnią się w zależności od miejsca występowania. Mają oliwkowo-brunatne grzbiety, złotawe boki i srebrzyste brzuchy. W warunkach naturalnych występują w czystych wodach słodkich: rzekach, jeziorach i strumieniach. Najpopularniejsze gatunki to pstrąg potokowy – jego wędrowną formą jest troć – tęczowy (zwany łososiem pacyficznym) oraz źródlany.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki