Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała ks. Edmunda Karuka, proboszcza parafii poklasztornej pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu, który po długiej chorobie zmarł 24 kwietnia w jednym z poznańskich szpitali. W wieku 64 lat odszedł duszpasterz, którego wierni i bracia kapłani zapamiętają jako człowieka pełnego determinacji w swojej posłudze i obdarzonego niezwykłą wyobraźnią twórczą.
Chyba nigdy nie było wątpliwości, że mój brat zostanie księdzem – wspomina Jadwiga Maziarska, jedna z dwóch sióstr śp. ks. Karuka. – Już w wieku szkolnym najważniejszym punktem w harmonogramie jego dnia była ranna Msza św. i wieczorna modlitwa, do których konsekwentnie namawiał wszystkich domowników i przyjaciół. Chociaż zapamiętaliśmy go jako człowieka niezwykle otwartego, to w głębi duszy był osobą bardzo nieśmiałą. Zawsze był wewnętrznie wyciszony i skoncentrowany. Trudno z nim było dyskutować o banalnych sprawach. We wszystkim szukał głębszego sensu. Kiedy rozpoczął naukę w seminarium duchownym, ujawnił się jego talent twórczy oraz zmysł organizatorski. Tuż po święceniach kapłańskich jego marzeniem było wyjechać na misję do dalekich krajów, gdzie mógłby głosić Dobrą Nowinę. Pozostał jednak w Polsce.
Budowniczy
Dla wielu śp. ks. Edmund Karuk pozostanie jako obdarzony niezwykłą wyobraźnią budowniczy. Posługując jako proboszcz w parafii pw. Świętej Rodziny w Tarnowie, wybudował Dom Katechetyczny. W Gnieźnie natomiast z kaplicy parafii pw. Maksymiliana Kolbego zbudował kościół. W Wągrowcu, na swojej ostatniej placówce duszpasterskiej, rozpoczął prace przy modernizacji pocysterskiego klasztoru. – Potrafił pracować z ludźmi, a jego sukcesem było to, że umiał rozpoznać ich potrzeby – mówi ks. wikariusz Robert Lewicki, z którym śp. ks. Edmund Karuk pracował w Wągrowcu. – Można go było również podziwiać za niezwykłą wyobraźnię i pomysłowość. Nawet najmniejsza inicjatywa, jaką podejmowaliśmy w parafii, była dokładnie przemyślana i miała zawsze wielowymiarowy charakter.
Internauta
Śp. ks. Edmund Karuk w ostatnich latach swojego życia był bardzo dobrze znany pośród internautów. Założona przez niego strona parafii internetowej, której był również wirtualnym proboszczem, cieszyła się niezwykłym powodzeniem niemal na całym świecie. – Był dumny z tego dzieła, które na początku wydawało się być czymś niepozornym, zwyczajną stroną internetową, jakich wiele w każdej diecezji – tłumaczy ks. Tadeusz Wojtonis CM z Bydgoszczy, przyjaciel ks. Karuka. – Inicjatywa ta osiągnęła w szybkim tempie niewyobrażalną popularność. Statystyki odwiedzin i znajdujące się tam liczby pokazały, że jest ona potrzebna. Świadczyły o tym też listy z całego świata od osób, które czuły się parafianami tej wirtualnej wspólnoty. I chyba dla nich wszystkich śmierć ks. Edmunda będzie największą stratą…
Śp. ks. Edmund Karuk urodził się 14 września 1943 roku w Grodnie. We wrześniu 1957 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. W 1961 roku, po ukończeniu niższego seminarium, podjął naukę i dalszą formację duchową w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo również w Krakowie. Po 2-letniej przerwie spowodowanej koniecznością odbycia obowiązkowej służby wojskowej, dnia 24 maja 1969 roku ks. Karuk otrzymał z rąk bp. Jana Pietraszko święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską, na którą został posłany jako wikariusz, była parafia pw. św. Wincentego à Paulo w Krakowie. W roku 1970 został przeniesiony, również jako wikariusz, do parafii pw. Świętej Rodziny w Tarnowie k. Krakowa, gdzie po 3 latach posługi został mianowany proboszczem tej wspólnoty parafialnej. Następnie pełnił obowiązki proboszcza parafii pw. NMP Różańcowej w Pabianicach, a od 1992 do 1996 roku proboszcza parafii pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. W roku 1997 ks. Edmund Karuk zostaje mianowany proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. W tym czasie (1997-1999) pełnił również obowiązki dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, diecezjalnego referenta duszpasterstwa charytatywnego oraz koordynatora duszpasterstwa więziennego. W 2003 roku ks. Karuk został mianowany proboszczem parafii poklasztornej pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.
Śp. ks. Edmund Karuk był dobrze znany szerokiemu gronu internautów jako proboszcz parafii internetowej (www.parafia-internetowa.pl). Prowadzony przez niego od 2002 roku serwis internetowy odwiedziło blisko 860 tys. osób.