Logo Przewdonik Katolicki

XVIII Katedralne Koncerty Organowe

ks. Janusz Drewniak
Fot.

Od połowy maja, w kolejne poniedziałki, przez sześć tygodni melomani będą mieli okazję podziwiać piękno brzmienia organów bazyliki katedralnej we Włocławku. Instrument jest dziełem śląskiego organmistrza Jana Szpigla. Powstał w czasie regotyzacji katedry, w latach 1892-1893. Jest to 32-głosowy instrument posiadający trakturę mechaniczną. Głosy rozdzielone są na dwa manuały i...

Od połowy maja, w kolejne poniedziałki, przez sześć tygodni melomani będą mieli okazję podziwiać piękno brzmienia organów bazyliki katedralnej we Włocławku. Instrument jest dziełem śląskiego organmistrza Jana Szpigla. Powstał w czasie regotyzacji katedry, w latach 1892-1893. Jest to 32-głosowy instrument posiadający trakturę mechaniczną. Głosy rozdzielone są na dwa manuały i pedał. W latach 1987-1989 organy katedralne poddane zostały gruntownej konserwacji, która okazała się konieczna wskutek długiego okresu użytkowania instrumentu. W efekcie prac konserwatorskich odzyskał unikalny, romantyczny charakter brzmienia oraz pełną sprawność techniczną. Od tej pory włocławska świątynia poszczycić się może posiadaniem jednego z najlepiej utrzymanych instrumentów w polskich katedrach. Organy znajdują się pod stałą opieką konserwatorską zakładu organmistrzowskiego Józefa Mollina, który w maju każdego roku dokonuje ich szczegółowego przeglądu.

Organizowane od 18 lat Katedralne Koncerty Organowe przyciągają do włocławskiej bazyliki liczną grupę wiernej publiczności o wyrafinowanym guście muzycznym. Radością napawa fakt, że z każdym rokiem przybywa młodych sympatyków muzyki organowej. Koncerty zyskały już renomę wśród elity polskich organistów-wirtuozów i cieszą się jak najlepszą opinią, nie tylko pod względem organizacyjnym. Istotna jest także satysfakcja artystów z możliwości interpretacyjnych wykonań, dla których bazę stanowią doskonałe walory brzmieniowe instrumentu. W związku z tym bardzo chętnie, a nawet z nieskrywaną radością przystają na propozycję występu we Włocławku.

Propozycje programowe tegorocznych recitali przedstawiają się nad wyraz interesująco. Dominować będzie muzyka mistrzów baroku: J.S. Bacha oraz D. Buxtehude. Usłyszymy także organowe dzieła kompozytorów epoki romantycznej: C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, L. Boëllmanna, twórców reprezentujących przełom XIX/XX wieku: F. Nowowiejskiego, M. Regera, M. Surzyńskiego, Ch.M. Widora oraz wiek XX – M. Sawy. Nie zabraknie premierowych dla włocławskiej publiczności prezentacji utworów kompozytorów żyjących współcześnie: J. Łuciuka, R. Twardowskiego i S. Lindblada. Wachlarz repertuarowy powinien usatysfakcjonować nawet najwybredniejsze gusta.

Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19 (wstęp wolny). Publiczność serdecznie zapraszają organizatorzy: Parafia Katedralna oraz Urząd Miejski we Włocławku.

Bazylika Katedralna we Włocławku

XVIII Katedralne Koncerty Orgnowe

Koncerty odbywają się w kolejne poniedziałki o godz. 19.00


14 maja 2007 - Walter Whipple (USA)
21 maja 2007 - Andrzej Chrosiński (Warszawa)
28 maja 2007 - Małgorzata Klorek (Szczecin)
4 czerwca 2007 - Józef Kotowicz (Białystok)
11 czerwca 2007 - Przemysław Kapituła (Warszawa)
18 czerwca 2007 - Joanna Woszczyk-Garbacz, flet(Łódź)
Adam Klarecki, organy (Włocławek)

Prowadzenie koncertów: ks. Janusz Drewniak

Wstęp wolny
Zapraszamy


Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Wocławka

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki