Logo Przewdonik Katolicki

Pochwała niecodzienności

Adam Mroziński
Fot.

W niezwykłej uczcie muzycznej uczestniczyli mieszkańcy parafii Lubień Kujawski i ich goście, którzy przybyli w niedzielę 1 lipca do miejscowego kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W recitalu organowym wystąpił Adam Klarecki, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Adam Klarecki od 12 lat jest organistą w włocławskiej...

W niezwykłej uczcie muzycznej uczestniczyli mieszkańcy parafii Lubień Kujawski i ich goście, którzy przybyli w niedzielę 1 lipca do miejscowego kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W recitalu organowym wystąpił Adam Klarecki, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego.

Adam Klarecki od 12 lat jest organistą w włocławskiej bazylice katedralnej. Prowadzi wykłady w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz w Studium Organistowskim we Włocławku. Pełni też funkcję dyrektora artystycznego katedralnych koncertów organowych, wiele koncertuje w całej Polsce. W niedzielnym koncercie zabrzmiały utwory: F. Liszta, J.S. Bacha, F. Mendelssohna, F. Schuberta, Ch. Widora. Wykonawca w mistrzowskim stylu, wykorzystując całą paletę barw instrumentu, przeprowadził słuchaczy przez epoki baroku i romantyzmu po współczesność.

Wyrażając swoje wrażenia słuchacze podkreślali ciekawy dobór repertuaru i poziom wykonania. Recital był wydarzeniem niecodziennym w życiu parafii; był też swego rodzaju zwieńczeniem gruntownego remontu, jakiemu zostały poddane lubieńskie organy; przeprowadziła go, wysoko oceniana w wielu diecezjach za profesjonalizm, firma organmistrzowska Adama i Andrzeja Wolańskich z Lubania Śląskiego. Środki na ten cel udało się zgromadzić dzięki bardzo prężnie działającemu komitetowi ds. remontu, pomocy Urzędu Miejskiego w Lubieniu, sponsorom i ofiarności parafian. Impuls do działania dał proboszcz parafii Lubień Kujawski ks. prał. Stefan Spychalski, który jest znanym miłośnikiem muzyki organowej. Remont organów jest jednym z wielu przedsięwzięć, jakie ksiądz proboszcz podjął przed zbliżającym się jubileuszem setnej rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego NSPJ w Lubieniu Kujawskim (2009 r.).

Dbajmy o instrumenty znajdujące się w naszych świątyniach. Ratujmy te, które niszczeją. Nie zastępujmy „prawdziwych” organów piszczałkowych elektronicznymi. Brzmienie tych drugich zawsze będzie sztuczne, a żywotność krótka. Organy piszczałkowe, właściwie użytkowane i konserwowane służą dziesiątki, a niekiedy setki lat, towarzysząc wiernym w śpiewie, chwaląc Stwórcę pięknem brzmienia. Niech tak pozostanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki